Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Rok 2018

Dobré správy roka 2018

inkluzívne ihrisko.JPGAko každý rok sa aj tento snažíme zakončiť súhrnom dobrých správ, ktoré priniesol rok 2018. Čo dobré sa udialo a podarilo v meste Zvolen?

viac...


 

Udeľovanie najvyšších ocenení mesta ZA ROK 2018 je za nami

pamatna listy gersic.jpgJán Podlesný, Divadlo J. G. Tajovského, Miroslav Ábelovský a Ailsa Domanová, to sú mená osobností a inštitúcií, ktoré tento rok prijali Cenu mesta Zvolen.

viac...


 

Mesto sa pripravuje na zimné čistenie chodníkov

25635107_1711904135534715_2037437344_o.jpgOd apríla vstúpila do platnosti povinnosť miest a obcí udržiavať v zime očistené od snehu aj chodníky, ktoré v minulosti udržiavali vlastníci priľahlých nehnuteľností. Mnohé samosprávy už avizovali, že novú povinnosť nedokážu splniť. Zvolen sa o to napriek problémom usiluje.

viac...


 

Vianočnú dedinu otvárame už dnes

vianočná dedina.jpgKoncom novembra sa Zvolenčania začínajú tešiť na pripravovanú Vianočnú dedinu. Už posledné tri týždne pracovníci mesta postupne rozkladajú stánky, zdobia ich čečinou a svetielkami. Prvé punčové stánky už lákajú okoloidúcich a nová zvonička šťastia zvoláva ľudí zďaleka.

viac...


 

Hľadáme nájomníkov pre budovu bývalého gymnázia

budova.JPGZapojte sa do unikátneho projektu Banskobystrického samosprávneho kraja a získajte priestory pre svoje dobré nápady. Viac o tomto pilotnom projekte nám povedala jeho manažérka Ela Klementová.

viac...


 

Ailsa Domanová: „Vážim si, že na nás Zvolenčania nezabudli.“

domanova.jpgPani Ailsa Mary May Domanová rozhodne patrí medzi inšpiratívne dámy. Začiatkom novembra prijala z rúk pani primátorky Cenu mesta Zvolen. Pri tej príležitosti sme ju trošku vyspovedali, o jej živote a pohľade na svet.

viac...


 

Bezdomovec, ktorý sa lieči hudbou a behom

bezdomovec.JPGŠtefan Zuberník je bezdomovec, hudobník a bežec. Inšpiratívny človek. Behať začal ako 69-ročný a aktuálne už behá polmaratóny. Hovorí, že v živote je dôležité nerobiť chyby a vyberať si správnych ľudí.

viac...


 

Napriek ochrnutiu pomáha druhým zlepšiť ich život

marcela konradova.jpgNapriek tomu, že trpí zdravotným ochorením, dosiahla v živote veľa. Vyštudovala päť vysokých škôl, napísala a vydala sedem kníh, založila chránenú dielňu, vybudovala inkluzívne ihrisko.

viac...


 

Ďalšie maľby na Podborovej

Grafiti Panika 71.JPGObyvatelia sídliska Podborová a aj návštevníci tejto časti mesta majú možnosť obdivovať ďalšie murálne maľby zvolenského talentovaného street art umelca, ktorý sa skrýva za pseudonymom Panika71.

viac...


 

Ako nakladať s bio odpadom – je lepšie kompostovať či odvážať?

kompost.jpgMesto Zvolen sa rozhodlo umožniť ľuďom zbaviť sa všetkého biologického odpadu zo záhrad (konáre, lístie, tráva a pod.) a predĺžilo možnosť vývozu bio odpadu do zberných dvorov až do 15. 12. 

viac...


 

Deti venovali spolužiakom knihy do školskej knižnice

IMG_20181115_173254.jpgMinulý školský rok zorganizovala koordinátorka čitateľskej gramotnosti spolu so žiakmi štvrtých ročníkov a ich triednymi pani učiteľkami projekt „Ja čítam, ty čítaš, aj on môže čítať...“.

viac...


 

30. ročník VAD-u bol zázračný

VAd lupták.jpgV sále je tma a na pódiu pred čiernou oponou sedí violončelista v čiernom tričku. Ak by nemal bielu tvár zdôraznenú svetlom a svetlohnedé violončelo, celkom by splynul s prostredím.

viac...


 

Kytica krvavých makov na Gymnáziu Ľudovíta Štúra Zvolen

maky.jpg11. november 1918. 11-ta hodina a 11-ta minúta. Čas, keď sa lámali dejiny. Skončilo sa niečo, čo zničilo množstvo životov, území, rodín...

viac...


 

Recept na šťastný život

DSC05761.JPGPán Stanislav Pekár (90) sa narodil v dedinke neďaleko Nitry. Ako chlapec z desiatich detí musel už po základnej škole nastúpiť do roboty – ako stolársky učeň.

viac...


 

Čo chcú mladí Zvolenčania

čo chcú mladí zvolenčania.JPGAj Zvolen patrí medzi mestá, kde počet obyvateľov klesá. Ľudia sa presúvajú za prácou do väčších miest alebo sa sťahujú do okolitých dedín, kde je zase lacnejšie bývanie.

viac...


 

Pozvánka na Deň otvorených dverí – Javor 2018“ na SOŠ drevárskej vo Zvolene

Deň otvorených dverí – Javor 2018“ na SOŠ drevárskej vo Zvolene.

viac...


 

Dávna spomienka, nielen novembrová

Odtrhol som svoj pohľad od záľahy chladných kameňov, záplavy kvetov a blikajúcich plamienkov sviečok. Myšlienky prítomnosti sa zmenili na videnú minulosť. Masív POĽANY dvíhajúci sa od Chochuľky cez Kyslinky a Príslop prihliadal a tiež, akoby sa prihováral.

viac...


 

Rovesnícke vzdelávanie – učí žiakov učiť (sa)

DSC05034.JPGV októbri sa na dvoch školách uskutočnili zaujímavé prezentácie – Gymnázium Ľudovíta Štúra aj ZŠ Námestie mládeže predviedli, ako vyzerá rovesnícke učenie v praxi. Na projektoch sa okrem učiteľov veľkou mierou podieľali práve žiaci.

viac...


 

Rôznorodosť spája. Aj umenie.

rôznorodosť spája ZŠ Hrnčiarska.jpgVo výstavnej sále Starej radnice vo Zvolene vystavili svoje diela nevšední svetoví umelci. Deti základnej školy.

viac...


 

Ulicami mesta: Ľudovít Izák-Lihovecký

LudovitIzak.jpgJedna z tých menších ulíc v širšom centre mesta nesie meno po významnom skladateľovi a zakladateľovi Základnej umeleckej školy Nádvornej vo Zvolene.

viac...


 

Voľby sú za nami, čo bude ďalej?

volby 2018.jpg10. novembra boli na celom Slovensku od 7.00 do 22.00 otvorené volebné miestnosti. Aj vo Zvolene počas celého dňa prichádzali občania, ktorí sa rozhodli využiť svoje právo a prispieť tak k rozhodovaniu o budúcnosti nášho mesta. Voľby priniesli zmenu.

viac...


 

Zvolen bol dôležitý pri vzniku Československa – pripomína tonová pamätná tabuľa

DSC05077.jpgPri vytváraní nového štátu, ktorým bolo Československo, zohralo dôležitú úlohu aj centrum vo Zvolene. Na Hviezdoslavovej ulici odhalili v novembri pamätnú tabuľu, ktorá hovorí o činnosti Zvolenskej ľudovej banky. Banka spolufinancovala aktivity pri vzniku republiky.

viac...


 

Najlepším symbolom zimy sú korčule

ľadová plocha.jpgNiekto si pri slove ľad predstaví korčule, niekto Mrázika a niekto zvolenských hokejistov HKM. Ani tento rok nebude ich populárne číslo chýbať vo vianočnom programe mesta.

viac...


 

Názor: Zvolen je mŕtve mesto

Zvolen je mŕtve mesto, nič sa tu nedeje, na námestí nikto nie je, nie je kam ísť... Tieto všetky  a ďalšie podobné názory počúvam od mladých ľudí v meste a najmä na sociálnych sieťach. Sama som mladý človek a vidím to trochu inak. Poďme skúsiť hľadať nové možnosti, ako toto mesto ešte viac oživiť.

viac...


 

Brannošportové dni SZZP Zvolen

Zámerom projektu „Brannošportové dní SZZP Zvolen“, ktorý realizovala Okresná rada Slovenského zväzu zdravotne postihnutých vo Zvolene bolo rozvíjanie telesnej kultúry detí, mládeže a členov okresnej organizácie zdravotne postihnutých, ktoré pôsobia ako terapia pre rozvoj osobnosti a obohatenie života znevýhodnených osôb.

viac...


 

Program rozvoja mesta Zvolen – čo hovorí priebežné hodnotenie?

titulka.jpgRozvoj mesta Zvolen je jasne naplánovaný. Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) v rokoch 2014 – 2020 hovorí o cieľoch na nasledujúce roky jasne. Plnenie cieľov programu bolo prvýkrát hodnotené a verejne prerokované v septembri. Aké závery priniesla hodnotiaca správa?

viac...


 

Zvolen zažije v budúcom roku stavebný rozkvet

A1D.jpgZvolen do roka 2018 pôjde už s istými investíciami. O konkrétnych projektoch hovorí rozpočet mesta, ktorý schválili poslanci na úplne poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

viac...


 

Oslavy 100. výročia vzniku ČSR – Zvolen 1918

Osmičkové_roky_čsr-1-page-001.jpgCelý rok 2018 sa nesie v duchu osmičkových výročí, počas ktorých si pripomíname významné udalosti našich slovenských dejín. Jedným z nich je okrúhla stovka viažuca sa k výročiu vzniku Československa. Na počesť tejto historickej udalosti pripravilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene v spolupráci s mestom Zvolen 5. novembra 2018 spomienkové popoludnie s bohatým programom.

viac...


 

ZŠ Hrnčiarska – nielen nové ihrisko, ale aj šatne

ZŠ Hrnčiarska.JPGZákladná škola na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene koncom júna slávnostne otvorila zrekonštruovaný športový areál. Využívajú ho žiaci v čase vyučovania, krúžkovej činnosti alebo počas pobytu v školskom klube detí. Areál je od začiatku k dispozícii športujúcej verejnosti aj mimo pracovných dní, cez víkendy a sviatky.

viac...


 

Adriana Hrčková: „Ako dieťa som zaspávala s pohľadom na zimný štadión.“

Hrčková.jpgAdrianu Hrčkovú každý pozná ako Hrču. Najviac doma je v bráne a s hokejkou v ruke. Okrem toho je vyštudovaná grafička a svoj talent uplatňuje aj na sociálnej sieti svojho tímu ženských hokejistiek ŽHKM.

viac...


 

Víkend atraktívneho divadla oslavuje 30 rokov

vad 2018.jpgJe to už 30 rokov, čo vo Zvolene vznikol dnes najstarší neštátny festival alternatívneho umenia na Slovensku - Víkend atraktívneho divadla. Nielen toto výročie, ale aj vedomie významných „osmičkových“ výročí sa odrazí v tohtoročnej dramaturgii festivalu. Bude reflektovať zlomové a často i neslávne výročia, ale bude aj oslavovať a prijímať gratulácie.

viac...


 

Obývačku na Západe za uplynulý rok navštívilo takmer 19 000 ľudí

13 oko.JPGZápadniarska obývačka, OKO, občianske centrum, to všetko sú označenia toho istého priestoru vo Zvolene na Západe. Vzniklo ako jedno z prvých na Slovensku a občanom slúži už štyri roky.

viac...


 

Bežecká sezóna ukončená

beh na pusty hrad.jpgV teplú, slnečnú, jesennú sobotu 13. 10. 2018 sa v meste Zvolen konal v poradí už 6. ročník CONTINENTAL behu na Pustý Hrad so štartom na Námestí SNP vo Zvolene a s cieľom na Pustom hrade nad Zvolenom.

viac...


 

Ulicami mesta

Medvecky-ludovit_M.jpgĽudovít Medvecký (1878 – 1954) – v čase osláv 100. výročia vzniku 1. ČSR toto meno rezonuje viac ako inokedy. Nenápadná ulička v centre mesta nesie meno nápadného dejateľa československých a špeciálne zvolenských dejín.

viac...


 

Ocenenie Sociálny čin roka získala aj Mária Koreňová z Mestského úradu Zvolen

sociálny čin.jpgMinisterstvo práce, sociálnych vecí a rodiny odovzdávalo v sieni historickej národnej rady ocenenie Sociálny čin roka. Medzi ocenenými bola aj PhDr. Mária Koreňová, vedúca odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny Mestského úradu vo Zvolene.

viac...


 

Zvolenskí seniori sa majú kde stretávať, mesto vylepšuje ich kluby

Jednou z možností trávenia voľného času sú pre seniorov stretnutia v kluboch dôchodcov. Každé sídlisko či štvrť má svoj klub, celkovo ich je vo Zvolene deväť. V tomto roku sa v kluboch dôchodcov stretávalo viac ako 400 zvolenských dôchodcov a viac ako 360 ľudí sa stretávalo v klube zdravotne postihnutých.

viac...


 

Zvolensky spevácky zbor oslávil 135. výročie vzniku vo veľkom štýle

krst_knihy_ZSZ_12_10_2018.jpgMesiac október je pre spevákov zo Zvolenského speváckeho zboru a jeho priaznivcov neobyčajným mesiacom. V tomto období Zvolenský spevácky zbor opäť zorganizoval už jubilejný X. ročník Zvolenského festivalu speváckych zborov. Festivalové podujatie spojil s oslavami 135. výročia založenia speváckeho zboru.

viac...


 

Bowling pre seniorov

bowling.jpgBowling je hra stará stovky rokov a za kolísku tejto hry považujeme Anglicko. Práve z tejto krajiny sa dostala do Ameriky, kde sa teší veľkej obľube. U nás bowling nepatrí medzi masové športy, skôr sa zaraďuje medzi tie menej populárne.

viac...


 

ROZHOVOR: Park Višňovského prejde revitalizáciou – čo navrhol projekt?

DSC03856.jpgPeter Sládek je autorom projektu na revitalizácie Parku Višňovského. Vo Zvolene sa autorsky podieľal na viacerých projektoch.

viac...


 

Čo priniesla rekonštrukcia materských škôl?

mš hrnčiarska pred.jpgO rekonštrukcii materských škôl Ľ. Fullu na Sekieri a MŠ Hrnčiarska v centre mesta sme už písali. Teraz sme navštívili samotné materské škôlky, aby sme sa o rekonštrukcii porozprávali s ich prvými dámami – riaditeľkami.

viac...


 

História mesta - Pustý hrad

pusty-hrad-historia.jpgV ďalšom pokračovaní seriálu o histórii Zvolena sa budeme zaoberať obdobím spojeným s Pustým hradom. Opäť odpovedá PhDr. Ján Beljak, PhD., čerpáme aj z monografie o Zvolene z roku 2013 vydanej pri príležitosti 770. výročia obnovenia mestských privilégií. Tento rok si pripomíname už 775. výročie.

viac...


 

Občianske hliadky – muži v čiernom, ktorí pomáhajú a chránia

občianske hliadky 2018_2.JPGDenne sú v uliciach Zvolena, aby dohliadali na verejný poriadok. V čiernych tričkách vysvetľujú ľuďom, že alkohol, hlučné správanie a obťažovanie slušných ľudí nemá čo robiť na verejnosti. Muži v čiernom však ľuďom v problémoch vedia aj poradiť a pomôcť. Občianske hliadky.

viac...


 

Mestský rómsky súbor sa vrátil z turné: „Bola to odmena za tri roky makania.“

40645159_2260504423963185_6605836653900595200_n.jpgV auguste zvolenský folklórny súbor Romano Jilo absolvoval vystúpenia v profesionálnom rómskom divadle Romen v Moskve. V Slovenskom dome si zatancovali popri speváckej zložke, v ktorej spievali aj herci legendárneho filmu „Cigáni idú do neba“. Domov si odniesli pochvaly a zážitky.

viac...


 

Úcta k starším musí byť naplnená činmi

úcta k starším.JPGMesto Zvolen každoročne v októbri organizuje podujatie Úcta k starším. V sále základnej školy sa v jedno popoludnie stretne aj tristo seniorov. Je to forma poďakovania za ich životný prínos mestu, prejavenie záujmu a úcty. Úctu a solidaritu však treba prejavovať v činoch a nielen raz do roka.

viac...


 

Igor Longauer: Jedna partia šachu trvá aj šesť hodín

Longauer šach.JPGMá 80 rokov a ešte stále hrá kráľovskú hru. Šach. Hovorí, že aj to ho okrem záhrady udržuje v dobrom zdraví. Známy zvolenský šľachtiteľ, poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 1994 – 1998, organizátor šachových turnajov, hráč a rozhodca. Igor Longauer.

viac...


 

Zvolenský spevácky zbor oslávi 135. výročie svojho založenia

spevácky zbor.JPGOktóber 2018 je pre spevákov aj všetkých členov Zvolenského speváckeho zboru výnimočný tým, že je spojený s oslavami 135. výročia založenia speváckeho zboru a tiež s jubilejným, desiatym ročníkom Zvolenského festivalu speváckych zborov. .

viac...


 

Obyvatelia skrášľujú sídlisko

Obyvatelia skrášľujú sídlisko.jpgZvolenčania sa pustili do opráv aj do umenia. Na Podborovej bolo zrekonštruované detské ihrisko a pribudla grafiti maľba.

viac...


 

Recept na dlhý život

recept.JPGFerdinand Macko (90) je srdcom aj telom lesník, no zároveň človek s citom k ľuďom. Hovorí, že lesné hospodárenie nie je len o lesoch, ale najmä ľuďoch. Aj preto sa počas práce na vysokej škole technickej venoval vo výskume sociologickým témam.

viac...


 

Jubilejná 70. sezóna zvolenského divadla je otvorená

motýľ.jpgDivadlo J. G. Tajovského vo Zvolene už pozná mená víťazov diváckej ankety Motýľ. Naživo ich predstavilo v piatok 7. septembra počas otváracieho galavečera MOTÝĽ 2018.

viac...


 

Ulicami mesta - Janko Matúška

Nenápadná ulička pri omnoho nápadnejších Jurkovičových domoch v centre mesta sa volá po slovenskom básnikovi a prozaikovi Jankovi Vlastimilovi Matúškovi (1821 – 1877).

viac...


 

Včelí bufet pri fontáne

študenti Fakulty ekológie a environmentalistiky v akcii foto Koreň.JPGProjekt mestských včiel najlepšie predstaví výsadba krásnych kvetín, ku ktorej prispeli študenti Technickej univerzity.

viac...


 

Premietania Filmového skoro klubu pokračujú aj v septembri

sticker1.jpgObľúbený filmový klub, ktorý vedie zvolenská mládež, pokračuje aj v druhej polovici roka. Po lete prinesie zaujímavé filmy, ale aj artové novinky.

viac...


 

Vo Zvolene vzniklo prvé ihrisko bez bariér

bezbariérové ihrisko.JPGPresne tak isto ako dospelí, aj deti potrebujú mať možnosť slobodne sa pohybovať, ako najlepšie vedia. Navyše deti s telesným postihnutím sa môžu a chcú sa hrať presne tak isto ako všetky ostatné deti.

viac...


 

Športová akadémia Mateja Tótha na „Jednotke“ pokračuje

toth.JPGV polovici septembra sa vo Zvolene opäť ukázal Matej Tóth. No neprišiel náhodou.

viac...


 

Poď si zaspievať!

štvorlístok.jpgUž je to piaty rok, čo Detský spevácky zbor Štvorlístok prináša všetkým obyvateľom nášho mesta Zvolen úsmev na perách a harmóniu krásnych melódií, ktoré rozozvučia srdcia poslucháčov. Za toto krátke obdobie menší i väčší speváci základných škôl absolvovali veľké množstvo koncertných vystúpení, veľa sústredení, medzinárodných prehliadok i súťaží.

viac...


 

Žiaci v lete oddychujú, školy nie

MŠ Hrnčiarska.JPGLeto je výbornou príležitosťou využiť prestávku v školskej dochádzke a dať do poriadku priestory, kde žiaci počas roka trávia najviac času.

viac...


 

Priestor pred železničnou stanicou sa definitívne zmení

predstaničný.jpgVstup do mesta celé desaťročia vítal návštevníkov Zvolena nie veľmi prívetivou tvárou. Prichádza zmena. Mesto získalo takmer dva milióny eur na rekonštrukciu celého priestoru. Chodníky, autobusové zastávky, zelené plochy a mnoho iného prejde úplnou premenou.

viac...


 

Zvolenčania diskutovali o budúcej podobe Parku J. D. Matejovie

DSC04044.JPGZvolenčania diskutovali o projekte revitalizácie Parku J. D. Matejovie priamo v parku. Takmer na konci augusta mesto spolu s autormi štúdie predstavilo občanom výsledky niekoľko mesačnej práce.

viac...


 

Andrea Machalová: „Jazdectvo je náročné, jazdec a kôň sú rovnocenní partneri.“

machalová kone foto.jpgAndrea Machalová je zootechnička a trénerka jazdenia, ktorá sa venuje koňom už 25 rokov. Vo Zvolene vedie klub ISOKMAN na Bakovej jame a manažuje starostlivosť o niekoľko desiatok koní. Spolu sme sa rozprávali o jazdení a koňoch.

viac...


 

Odborná prax vo Švajčiarsku v zimnej sezóne 2018/2019 pre mladých ľudí zo Slovenska

svajciarsko.jpgŠvajčiarsko – slovenské združenie cestovného ruchu v Banskej Bystrici ponúka mladým ľuďom vo veku od 18 do 26 rokov, ktorí ovládajú nemecký jazyk (aspoň na bežnej konverzačnej úrovni),  možnosť stráviť zimnú sezónu vo Švajčiarsku.

viac...


 

Zvolenskí turisti v Radošine a jej okolí

3. Spoločná pred pôvodným sídlom RND.JPGO tom, že aj turistika absolvovaná vlakom má svoje čaro a vie svojich priaznivcov  neraz aj príjemne prekvapiť, sa mohli tretiu júlovú sobotu presvedčiť členovia zvolenského Klubu železničných cestovateľov pri svojej akcii do južnej časti Považského Inovca.

viac...


 

Múzeum predstaví osobnosť Gustáva Lehockého

V septembri sa uskutoční výstava Gustáv Lehocký... pre vedu a generácie... s podtitulom Príbeh krajiny a človeka. Koná sa k 110. výročiu narodenia zvolenského učiteľa, kronikára, regionálneho historiografa, záchrancu a popularizátora archeologického kultúrneho dedičstva Gustáva Lehockého.

viac...


 

Do Zvolena prichádza unikátna výstava o otcovi Európy, Karolovi Veľkom

rytina Zvolen starý.jpgTento významný panovník, považovaný za patróna integrujúcej sa Európy, doviedol počas svojej vlády Franskú ríšu, hegemóna včasnostredovekej Európy, k najväčšiemu rozkvetu. Aké obdobie vtedy prežíval Zvolen?

viac...


 

Športový deň seniorov

foto-20.jpgO tom, že pohyb a šport je prospešný pre zdravie, netreba nikoho presviedčať. Uvedomujú si to aj seniori a keďže im vek už nedovolí dosahovať nejaké výnimočné športové výkony, využívajú každú príležitosť zašportovať si so svojimi rovesníkmi.

viac...


 

Zvolen opäť obstál v prieskume spokojnosti občanov so službami mesta

Prieskum spokojnosti 2018_1.jpgDotazníkový prieskum bol realizovaný medzi obyvateľmi mesta Zvolen v mesiacoch máj až júl v roku 2018. Cieľom prieskumu bolo zistiť názory občanov na 16 oblastí života v meste. Ako Zvolenčania oznámkovali mesto tento rok?

viac...


 

Nórska veľvyslankyňa ocenila zelené opatrenia Zvolena

IMG_8332.jpgZvolen navštívila v utorok 14. 8. doobeda nórska veľvyslankyňa na Slovensku Inga Magistad, ktorá si prezrela výsledky zeleného projektu Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen.

viac...


 

Známy folklorista oslávil 90-ku

križo.JPGMilan Križo, známy folklorista, etnológ a lesník sa dožil krásneho životného jubilea. Na stretnutí s primátorkou mesta prerozprával aj príbeh, ako počas vojny takmer prišiel o život.

viac...


 

Mesto rekonštruuje Imatru na Západe, pribudnú desiatky nových parkovacích miest

DSC01942.JPGĎalšia z ulíc na sídlisku Západ prechádza rozsiahlou premenou, vymení sa povrch ciest i chodníkov. Na preplnenom sídlisku sa našiel aj priestor na výstavbu nových parkovacích miest.

viac...


 

Beh okolo Môťovskej vodnej nádrže s rekordnou účasťou

beh Môťová FOTO Vladimír Kóši 2.jpgV sobotu 11. augusta sa konal ďalší beh v rámci Zvolenskej bežeckej ligy, a to beh okolo vodnej nádrže Môťová. Organizátori opäť zaznamenali rekord v počte účastníkov.

viac...


 

Banskobystrický samosprávny kraj predstavil plán s Gymnáziom Mateja Bela

DSC03192.JPGEšte v júni odprezentovali zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja spolu s vedením mesta Zvolen priamo pred bývalým Gymnáziom Mateja Bela na Okružnej ulici plán ďalšieho využitia budovy bývalého osemročného gymnázia.

viac...


 

Zvolen buduje ďalšie stojiská polopodzemných kontajnerov

polopodzemné kontajnery.jpgV roku 2018 by mali vzniknúť ďalšie dve stojiská polopodzemných kontajnerov, ktoré sa mestu osvedčili. Po centre budú pribúdať stojiská na sídliskách. Prvé z nich, na Balkáne, už stojí.

viac...


 

Szolár: „Na úspech vás najviac predurčuje tvrdá práca na sebe.“

FB_IMG_1521655761900.jpgMá len sedemnásť rokov, ale miestami pôsobí ako dospelý muž. Je za tým zrejme aj karate, šport, ktorý trénuje od svojich piatich. Posilňuje pokojnú myseľ a pevnú vôľu. Kata karatista Pavol Szolár.

viac...


 

Zelienkovci o Júlii

o júlii.jpgDivadlo Zelienka uvedie v utorok 17. 7. 2018 o 18.30 v Dome Kultúry ŽSR vo Zvolene už svoju 23 premiéru.

viac...


 

Študenti zvolenského Gymnázia Ľudovíta Štúra v Litve

Litovskí aj slovenskí účastníci projektu.JPGV polovici júna 12 žiakov našej školy navštívilo v rámci projektu Erasmus + Gymnázium v meste Akademija Kaunas v Litve. Žiaci opäť stretli svojich projektových partnerov, ktorí boli u nás v marci tohto roku. Litovskí partneri pripravili bohatý program na spoznávanie ich krajiny, miest, kultúry a tradícií.

viac...


 

Zvolenčania dobicyklovali. Alebo budú jazdiť ďalej?

do práce na bicykli.JPGAj tento rok sa Zvolen zapojil do kampane na podporu cyklodopravy v meste.

viac...


 

Zvolen využíva stredisko komunálnych služieb naplno

Stredisko2.jpgZvolen využíva stredisko komunálnych služieb naplno.

viac...


 

Daniel Ertl

Ulica na sídlisku Západ nesie meno významného bývalého starostu mesta Zvolen, za ktorého éry Zvolen zmodernizoval množstvo vecí.

viac...


 

Výskum na Pustom hrade začal

07_Pustý hrad - Horný hrad letecký pohľad na severnú časť hradu, šipka označuje cisternu.jpgS letom Pustý hrad ožíva. Nie je to len zvýšeným záujmom turistov, ale tiež výskumníkmi, ktorí prichádzajú pokračovať vo výskume tam, kde minulý rok skončili. Tento rok je to už 27. sezóna obnovy a výskumu na Pustom hrade.

viac...


 

Prvý opravený školský dvor bude slúžiť verejnosti

5 ZŠ.JPGŠkolský dvor ZŠ Hrnčiarskej vo Zvolene, známej ako 5. ZŠ, sa zmenil na nepoznanie. Betónové plochy a zarastené bežecké dráhy sú už minulosťou.

viac...


 

Pri hre problémy neriešiš, po hre ich už nemáš.

Hrajisko.JPGV sobotu 2. 6. 2018 skupina štyroch desiatok nadšených ľudí zo ZŠ P. Jilemnického 1  vo Zvolene –  žiaci, rodičia, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy –  realizovala projekt Hrajisko.

viac...


 

Svet musí prijať do svojich služieb aj Rómov

svet Romov + Varga.JPGZvolen v júni navštívil popredný hudobník a zakladateľ škôl pre Rómov v Maďarsku – Gusztáv Varga. Človek, ktorý prijal ocenenie od pápeža či rytiersky rád od britskej kráľovnej, najprv privítal rómsky folklórny súbor mesta Romano Jilo v Budapešti na koncerte pri príležitosti 40. výročia založenia jeho profesionálnej rómskej kapely Kalyi Jag.

viac...


 

Vo Zvolene sa zastavili bežci mieru

peace run.jpgBežia tisícky kilometrov naprieč Európou a v rukách pevne držia mierovú pochodeň. Takmer dvadsiati bežci sa zastavili aj vo Zvolene. Mierovú „štafetu“ odovzdali do rúk viceprimátorovi mesta Jaroslavovi Stehlíkovi.

viac...


 

Ľudová tradícia nevymiera – dokazujú speváci Slávika

slávik slovenska.JPGĽubozvučný spev, nádherné a pestré kroje a reprezentatívny priestor Kráľovskej siene Zvolenského zámku – to bola v skratke súťaž Slovenský slávik 2018, ktorého okresné kolo organizovalo 8. júna Centrum voľného času Domino.

viac...


 

Novinári na návšteve Zvolena

novinari.jpgZvolen sa stal miestom stretnutia Slovenského syndikátu novinárov – klubu firemných a regionálnych médií. Viac ako dvadsať novinárov si počas troch dní pozrelo Zvolen.

viac...


 

Odborné vzdelávanie má čo ponúknuť

odborné vzdelávanie.JPGStredné odborné školstvo posledné roky upadalo na popularite. Zdá sa, že remeslo znovu nadobúda svoju stratenú hodnotu.

viac...


 

Navštívili otvorenú záhradu v Brne. Čo sa môžeme naučiť od Brna?

Brno záhrada.jpgNa začiatku júna sme my, zástupcovia mesta Zvolen, Technickej univerzity a CEEV Živice navštívili Brno. Cieľom bolo zoznámiť sa so spôsobmi, ktoré rôzne brnianske subjekty využívajú pri budovaní a udržiavaní parkov.

viac...


 

Hokejový štadión sa dočká rekonštrukcie

Zimný štadión.jpgZvolen, ktorý ľudia zvonku vnímajú často ako mesto hokeja, sa konečne dočká rekonštrukcie hokejového štadióna.

viac...


 

Ako pokračuje projekt mestských včiel?

Brno záhrada.jpgNa sídliskách sa vyznačili plochy. Kosí sa inak. Občania sa zatiaľ čudujú.

viac...


 

Ďalšou z investícií na tento rok je rekonštrukcia ul. Imatra.

Imatra.JPGV centre mesta a na sídliskách pokračujú opravy ciest. K jednej z najväčších rekonštrukcií mesto pristúpi v tomto roku na sídlisku Západ.

viac...


 

Zámocké hry zvolenské: prvé roky sa sedelo aj na lavičkách z parku či rybárskych stoličkách

ZHZ.jpgČo by bol Zvolen bez Zámockých hier? Už 45 rokov sú neodmysliteľnou súčasťou mesta tak ako zámok samotný. Čím všetkým si prešli a čím žijú dnes, rozpráva Uršuľa Turčanová, dramaturgička DJGT Zvolen.

viac...


 

Na tému s náčelníkom MsP Jurajom Chabadom

náčelnik.JPGAko mestská polícia postupuje pri riešení problematiky bezdomovectva alebo znečisťovania verejného prostredia určitými skupinami ľudí? Aké sú kompetencie, ako spolupracuje so sociálnym odborom? Koľko podnetov tohto typu denne rieši?

viac...


 

Pribudnú ďalšie polopodzemné kontajnery

064.jpgPrvou lokalitou, kde by malo stojisko vzniknúť už tento rok, je Balkán. Veľké stojisko kontajnerov v hodnote 47 000 eur, ktoré obsahuje nádoby na triedený zber, ako aj komunálny odpad, by malo vzniknúť pri 1. výškovom panelovom dome na ul. Balkán.

viac...


 

Pretekár Matuška: „Na svoj veľký úspech ešte len čakám.“

matuška_Magpie automotive.jpgMartin Matuška od detstva preteká. Spolu s otcom Ľudevítom Matuškom zhotovili vôbec prvú slovenskú formulu, ktorou dnes jazdia preteky do vrchu. To je však podľa Matušku mladšieho len začiatok.

viac...


 

Malý futbal vo Zvolene píše dejiny

Víťaz Boxo Cupu repre SR biely.jpg„Malí futbalisti“ pripravili pre svojich priaznivcov v priestoroch areálu štadióna MFK Zvolen, na zvolenské i slovenské pomery ojedinelé, športovo-spoločenské podujatie a pomohli im nezvyčajne stráviť 1. máj.

viac...


 

Jarné aktivity Zvolenského speváckeho zboru

Peter_Milo_2.jpgV rámci osláv 135. výročia svojho vzniku uskutočnil Zvolenský spevácky zbor na jar veľa aktivít. Koncom mesiaca apríl 2018 speváci Zvolenského speváckeho zboru vedeného dirigentkou Martinou Filkorovou odštartovali šnúru svojich koncertných podujatí.

viac...


 

Do Zvolena sa vracajú milovníci fiatiek

fiatky.jpgPo siedmych rokoch do Zvolena opäť zavítajú fanúšikovia starých áut fiat, ktorí sa stretnú na medzinárodnom zraze v centre mesta.

viac...


 

Aforizmov nikdy nie je dosť

Dvom známym zvolenským aforistom sa narodili ďalší potomkovia. Apropo Jozef Bily aj Ondrej Kalamár vydali a krstili alebo budú krstiť knižku aforizmov.

viac...


 

Do Zvolena pribudne atrakcia – Zvolen bude mať chodník slávy

Andrej Mojžiš.jpgAj vo Zvolene sa nájde množstvo významných osobností z kultúrneho aj verejného života, ktoré si môžeme pripomínať.

viac...


 

O schodík bližšie k sprístupneniu veže

DSC02685 (Medium).JPGKostolné veže v mestách sú verejnosti bežne prístupné, slúžia ako turistická atrakcia, z ktorej je zvyčajne nádherný výhľad. Inak to nie je ani vo Zvolene.

viac...


 

Ako deti a mladí ľudia vnímajú demokraciu?

konferencia pre mladych.jpgDemokracia sa ťažko získava, ľahko stráca. Čo nám priniesla, o tom hovorili mladí ľudia na Konferencii pre mladých ľudí Heuréka.

viac...


 

Fanúšikovia muzikálu, športovci, umelci aj „psíčkari“: každý si na Zvolenskom korze nájde to svoje

korzo.jpgMedzi Zvolenčanmi zaznieva, že Zvolen ožil. V duchu tohto hesla budeme pokračovať aj v júni. Každú nedeľu počas Zvolenského korza sa budeme stretávať na Námestí SNP.

viac...


 

Turistický pochod Za prvou kukučkou 2018

Kukučka-2018.jpgV sobotu 21. apríla 2018 sme my – členovia KST TJ Slávia pri TU vo Zvolene – otvorili svoju turistickú sezónu 2018. Po dlhej zime sme sa rozhodli opäť sa stretnúť na turistických chodníčkoch a ako po minulé roky sme začali pochodom Za prvou kukučkou po trase Dobrá Niva – Banský Studenec – Babiná.

viac...


 

Ulicami mesta

Ulica na sídlisku Západ nesie meno člena maďarskej partizánskej armády. Ulica A. Nográdyho bola v roku 2014 zrekonštruovaná v celkovej sume 215 134, 90 eur.

viac...


 

Na vystúpení v Budapešti

31743663_2071271912886438_9043721831265075200_n.jpgRómsky folklórny súbor Romano Jilo z komunitného centra s rovnakým názvom sa v piatok 18. mája zúčastnil vystúpenia v rámci galakoncertu v Budapešti. Slávnostný galakoncert sa konal pri príležitosti 40. výročia vzniku súboru Kalyi Jag.

viac...


 

Blížia sa Dni mesta Zvolen: mesto opäť ožije

dni mesta 2017.jpgNa konci mája sa opäť rozozvučia ulice mesta a terasy budú plné ľudí. Na Dňoch mesta vystúpia miestne zoskupenia aj známi umelci.

viac...


 

Zvolen je na rumunskej známke Oslavujeme 25 rokov diplomatických vzťahov

známka.jpgPamätník rumunskej armády, ktorý je miestom pietnych stretnutí počas spomienkových akcií pri príležitosti Oslobodenia mesta Zvolen, ale aj konca II. svetovej vojny, sa objavil na poštovej známke. V Rumunsku, ale aj na Slovensku.

viac...


 

Recept na šťastný život

recept.jpgMária Jeloková (90) je rodená Zvolenčanka. Má jedného brata Pavla. Manžel by mal presne v deň jej narodenín 99 rokov, no navždy ju opustil, keď mala iba 50 rokov.

viac...


 

Namiesto rúbania presádzanie

presádzanie stromov.JPGPodmienkou na vybudovanie parkovacích plôch na sídlisku Západ-Tepličky pri Slovenskom bytovom družstve alebo veterinárnej stanici bolo aj odstránenie dvoch stromov.

viac...


 

Mesto vybuduje krízové centrum

kc romona jilo.jpgMesto sa rozhodlo vytvoriť v komunitnom centre Romano Jilo priestor pre krízové centrum.

viac...


 

Zvolen hostil zahraničných študentov

erasmus 2.jpgVďaka projektom Erasmus + prichádza aj do Zvolena množstvo zahraničných študentov z celej Európy.

viac...


 

Jozef Panika 71: „Tvoriť legálne s odozvou je lepšie, ako byť skrytý za nelegálnou tvorbou.“

spodniak.jpgJozef Spodniak je známy skôr pod pseudonymom Panika71. Najviac zaňho hovoria jeho grafiti maľby na stenách budov na Podborovej.

viac...


 

Jarné upratovanie parku na Kimovskej ulici

IMG_4700.JPGV sobotu 24. 3. približne 40 obyvateľov z blízkeho okolia zareagovalo na výzvu občianskeho združenia HAFIRA a stretlo sa v parku na Kimovskej ulici. Spoločnými silami a za podpory ukážkového počasia si skrášlili okolie svojho obydlia.

viac...


 

FUN zóna otvorená od mája

fun zóna.jpgFUN zóna tento rok otvorila svoje brány už 1. mája. Hneď v piatok privíta vo svojich priestoroch umelca Roba Miklu.

viac...


 

Stromy v meste – najdokonalejšia klimatizácia

Zvolen zadržiava vodu zeleň Park prof. Adolfa Priesola pri Technickej univerzite1.jpgAko veľmi vplývajú stromy a zeleň na mikroklímu v mestách. Nesmierne.

viac...


 

Stovky dobrovoľníkov v uliciach Zvolena

20180411_115218.jpg

Každoročné podujatie Spolu vyzbierame viac sa kvôli dažďu natiahlo na dva týždne. Deti vyzbierali stovky vriec odpadov.
427 detí zo zvolenských základných a stredných škôl sa v termíne od 9. d ...viac...

Zverejnené 4.5.2018 -eje-


 

Dôležité je robiť, čo vás baví

štelbaská.JPGV piatok 20. apríla srdečne privítali tretiaci a štvrtáci sekierskej školy J. Alexyho spisovateľku Zuzanu Štelbaskú.

viac...


 

Študenti navrhli dizajn do parku

Mesto Zvolen spoločne s Technickou univerzitou pripravilo štúdiu revitalizácie Parku J. D. Matejovie. Študenti katedry dizajnu nábytku a interiéru teraz navrhli dizajnové prvky do parku.

viac...


 

Imatra vo Zvolene

fini.jpgZvolenských mládežníckych hokejistov navštívili Fíni. Zahrali si spolu priateľský zápas.

viac...


 

Zvolen bol zelený

lesnicke_dni_2018_269.jpgLesníci si počas Lesníckych dní pripomenuli aj spojenie Čechov a Slovákov v spoločnom štáte v roku 1918. Storočné letokruhy bola téma tohtoročných Lesníckych dní na Námestí SNP.

viac...


 

M. Š. Ferienčík

feriencik_miki_stevo.main.jpgStrmá ulica, ktorá vedie popri zvolenskej nemocnici nesie meno známeho novinára a zvolenského rodáka.

viac...


 

Platinová svadba: Manželia si musia hlavne pomáhať

piškulovci.jpgSedia vedľa seba na gauči, on vtipkuje a ona sa usmieva. Povedali by ste, že sú čerství zaľúbenci. Oni sú manželmi už 70 rokov. Manželia Piškulovci sa zosobášili na Veľkonočnú nedeľu 29. marca v roku 1948 vo Valticiach. On mal 23 a ona 22.

viac...


 

Mladí novinári sa učia formulovať svoj názor

31068922_1656764797740296_1591690694936756224_o.jpgŠtúrovo pero, súťaž mladých novinárov po dvadsiaty štvrtýkrát vo zvolenskej knižnici.

viac...


 

Andrej Podkonický: „Fanúšikovia zanevreli na hokej, čo ma mrzí.“

podkonický.JPGBývalý útočník Andrej Podkonický sa vrátil do Zvolena a zasadol na trénerskú stoličku A tímu HKM. Ako spomína na vlastnú kariéru a čo by chcel priniesť hráčom do Zvolena, hovorí v rozhovore.

viac...


 

Začala sa bežecká sezóna

beh.jpgBeh Zvolenská corrida otvoril bežeckú sezónu vo Zvolene. Populárneho mestského behu sa zúčastnilo 86 pretekárov.

viac...


 

Mesto spúšťa rekonštrukciu Dobronivskej cesty

dobronivská cesta foto.jpgMesto by začiatkom apríla malo začať rekonštruovať ďalšiu cestnú komunikáciu. V rozpočte na ňu vyhradilo 173 085 eur.

viac...


 

Zuzana Almáši Koreňová: „Intuícia sa dá naučiť.“

almáši koreňová.jpg

Je výtvarníčka, trénerka osobného rozvoja, píše a prednáša. V prvom rade tvorí prekrásne a zaujímavé bábky, ktoré vraj vedia liečiť dušu. Organizátorka výstavy Dvorné dámy a bábkarka Zuzana Almáši Kor ...viac...

Zverejnené 10.4.2018 -eje-


 

Litva vo Zvolene

Všetci účastníci projektu v učebni fyziky.JPGTýždeň plný zážitkov a nových skúseností prežilo 12 žiakov tretieho ročníka Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene s našimi litovskými hosťami z mesta Kaunas. Od 5. do 10. Marca 2018 v rámci projektu Erasmus+ spoznávali Slovensko, nadviazali nové priateľstvá a získali vedomosti z oblasti fyziky.

viac...


 

Nový rok sa rozbehol

beh.jpgTradičný a najstarší Beh oslobodenia mesta Zvolen, ktorého 40. ročník sa konal 10. marca, odštartoval bežeckú sezónu vo Zvolene.

viac...


 

Turisti otvorili sezónu výstupom v hmle

vrch zvolen 2018 45.jpgZvolenskí turisti z KST Pustý hrad už tradične otvorili sezónu výstupom na vrch Zvolen. Počasie im neprialo, ale celý výstup dopadol napriek tomu dobre. Prekvapením bola návšteva „Vtáčej rozprávkovej záhrady“ u pána Sanigu v Liptovských Revúcach.

viac...


 

Lesnícke dni vo Zvolene budú dýchať históriou

den lesov.jpgSTOROČNÉ LETOKRUHY 1918 – 2018 – tak znie nosná téma 12. ročníka Lesníckych dní, ktorých slávnostné otvorenie sa uskutoční v piatok 20. apríla 2018 na Námestí SNP vo Zvolene.

viac...


 

Binder: „Lukostreľba mi dáva možnosť pracovať na sebe.“

Binder1.jpgLukostreľba je umenie koordinácie pohybu a sústredenia mysle. Je to prastarý šport, ktorý má dnes množstvo rôznych odnoží. Ako sa v nich vyznať, a kde začať, hovorí Dušan Binder, vicemajster v tomto športe.

viac...


 

Kto sú naj športovci roka 2017?

naj športovec_FOTO Števonka.jpgKaždoročná anketa „Najúspešnejší športovec mesta za rok 2017“ skončila. Čo prinieslo tohtoročné hodnotenie?

viac...


 

Ktoré priestory budú krajšie? Mesto rozdá spolu takmer 2 500 eur

krajšie priestory.jpgMesto vo februári spustilo dve výzvy pre verejnosť: Krajšie priestory a Mesto (pre) mladých. Cieľom oboch výziev bolo motivovať občanov, aby prišli s riešeniami a nápadmi na zlepšovanie verejných priestranstiev v meste.

viac...


 

Aj mestá a lesy môžu oslavovať spoločne – počas 21. marca

deô lesov 2.jpgO význame lesov pre život na našej planéte Zem hádam nikto nepochybuje. Tiež sa všeobecne predpokladá, čo všetko vďaka lesom ľudstvo má. Ale je to naozaj tak? Vie napríklad bežný obyvateľ mesta oceniť funkciu lesov vo vzťahu k tvorbe kyslíka?

viac...


 

Informácie a čísla o parkovaní na Západe

parkovanie.jpgMesto na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva vo februári zhrnulo fakty a čísla o parkovaní na Západe. Reagovalo tak na tvrdenie, že za posledné roky neboli vybudované žiadne parkovacie miesta na problémovom sídlisku.

viac...


 

Mestskí policajti pomohli detským pacientom vo zvolenskej nemocnici

Zbierka prispeje k doplneniu prístrojového vybavenia detského oddelenia.jpgMestskí policajti navštívili detské oddelenie Nemocnice Zvolen, členom skupiny AGEL, a odovzdali hotovosť finančnej zbierky. Peniaze budú použité na nákup medicínskych prístrojov.

viac...


 

Mesto dokončí námestie samo

3.etapa.JPGČasť Námestia SNP v okolí divadla mal zrekonštruovať investor, ktorý staval Európu. Nestalo sa tak, námestie dokončí mesto Zvolen z vlastných zdrojov.  

viac...


 

Spomienkové stretnutia majú zmysel

spomienkove stretnutia.jpg14. marca sa konalo tradičné pietne zhromaždenie ako spomienka na oslobodenie mesta Zvolen počas 2. svetovej vojny. Zúčastnili sa ho dospelí Zvolenčania i deti, zástupcovia mesta Zvolen, ako aj reprezentanti jednotlivých krajín, ktoré sú so Zvolenom historicky späté.

viac...


 

Štefan Schneider: „Dizajnér musí byť výnimočný a musí byť v obraze.“

schneider.jpgŠtudoval na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene (dnes Technická univerzita), kde končil štúdium u profesora Halabalu.  V roku 1988 spoluzakladal katedru dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov, ktorú osem rokov viedol. Za tridsať rokov pedagogickej kariéry vychoval rad úspešných dizajnérov. Vo februári oslávil životné jubileum – 70 rokov. Dizajnér, profesor Štefan Schneider.

viac...


 

Lokalita v centre Zvolena zásadne zmení svoju tvár

vnútroblok.jpgMestu sa podarilo získať financie na projekt veľkej rekonštrukcie tzv. vnútrobloku, časti mesta medzi ulicami Hrnčiarska, J. Kozáčeka a Bystrický rad. Ako by mohlo v budúcnosti vyzerať toto centrum?

viac...


 

Kto bol Štefan Višňovský?

Azda málokto vie, kto bol človek, po ktorom sa volá park v centre mesta neďaleko železničnej stanice. Účastník SNP, ktorý za svoju aktivitu tvrdo zaplatil.

viac...


 

Občianske hliadky už brázdia ulice mesta

DSC_0074.JPGProjekt, ktorý mesto testovalo už v roku 2015, sa teraz naplno rozbehol. V centre mesta tak môžete stretnúť občianske hliadky, predĺženú ruku policajtov.

viac...


 

Oslobodenie mesta Zvolen

oslobodenie.jpg14. marec je tradične spomienkou na dôležitú historickú udalosť – oslobodenie Zvolena. Kedy bol „neslobodný“ a ako sa ho podarilo oslobodiť?

viac...


 

Zvolen pripravuje aktuálny plán sociálnych služieb

Podľa zákona musí mať komunitný plán sociálnych služieb komunitny plan 2018.jpgkaždá samospráva, najmä, ak chce v budúcnosti zaregistrovať novú sociálnu službu.

viac...


 

Nové plagátovacie plochy

Prevádzkový režim mestských plagátovacích plôch vo Zvolene sa od 1. 3. zmení. Výlepy plagátov aj starostlivosť o plochy bude zabezpečovať firma Vego marketing. Firma by mala zabezpečiť aj výmenu starých plôch za nové.

viac...


 

Krátko v športe

univerziada.JPGČo sa udialo v športe začiatkom roka?

 

viac...


 

Mesto mapuje potreby mladých ľudí

zvolenskí študenti.jpgZačiatkom roka sa vo Zvolene udialo niekoľko zaujímavých udalostí. Ich priamymi účastníkmi boli mladí ľudia.

viac...


 

Betka Garguláková: „Unavená nebývam...“

gargulakova.jpg12-ročná žiačka športového gymnázia, Alžbeta Garguláková, sa venuje trom športom naraz. Už vo svojom veku sa dvakrát stala majsterkou v cezpoľnom behu. Ako to zvláda a ktorý zo športov jej najviac prirástol k srdcu? Odpovedá v spoločnom rozhovore s otcom Ivanom Gargulákom.

viac...


 

Zvolen testuje nový prístup k údržbe zelene

mestske včely.jpgPlochy verejnej zelene sa v mestách dajú tvoriť aj inak. Zvolenčanom by to chcel ukázať projekt prírode blízkej údržby zelene, známy pod názvom „Mestské včely“, ktorý sa naplno spustí už túto jar.

viac...


 

Zvolenský spevácky zbor spieva už od roku 1883

Zvolensky zbor.JPGZvolenský spevácky zbor v roku 2018 oslávi 135. výročie svojej nepretržitej speváckej činnosti.

viac...


 

Žiaci bojovali o postup do regionálneho kola florbalu

1. miesto - ZŠ Nám. mládeže, Zvolen_31.1.2018.jpgCentrum voľného času Domino Zvolen v spolupráci so ZŠ sv. Dominika Savia, Zvolen organizovalo 30. januára 2018 turnaj vo florbale žiačok základných škôl. 31. januára sa zase konalo okresné kolo vo florbale žiakov základných škôl.

viac...


 

Benefičný koncert pre lepšie vzťahy

benefičný koncert romano jilo.jpgSamospráva má jedinečnú príležitosť – sieťovať a spájať rôznych ľudí, ktorí žijú na jej území. Benefičný koncert pre lepšie vzťahy takúto príležitosť ponúka. Stretnú sa rómski umelci s policajtmi, študentmi strednej školy a divákov čakajú mnohé ďalšie prekvapenia.

viac...


 

Recept na dlhý život

DSC09201.JPGĽudmila Jurkemiková (95) pochádza z Moravy, ale svoj domov našla vďaka manželovi vojakovi na Slovensku.

viac...


 

Vo Zvolene ľudia spoznajú svojich policajtov

spoznaj1.jpgMesto rozbieha unikátny projekt, od ktorého si sľubuje väčšie prepojenie obyvateľov a svojich strážcov verejného poriadku. Tí po novom dostanú svoje vlastné rajóny, kontrolovať ich budú častejšie ako iné oblasti mesta.

viac...


 

Pustý hrad sa zaradil do významného zoznamu národných kultúrnych pamiatok

Pustý hrad kalendár 07.jpgMedzi také pamiatky ako Červený Kameň, Betliar alebo Lietava sa na prelome rokov zaradil aj Pustý hrad vo Zvolene. Umožní mu to žiadať financie z dôležitých fondov.

viac...


 

Peter Kačica: „Rómske deti chcú žiť inak ako ich rodičia. My im v tom môžeme pomôcť.“

Kačica.jpgPeter Kačica je choreograf, ktorý pôsobí v mestskom komunitnom centre Romano Jilo, kde vedie rómsky folklórny súbor s rovnakým názvom. Deti z tých najhorších pomerov aj vďaka nemu dnes chodia na vystúpenia po celom Slovensku a žnú úspechy všade, kam prídu. Tlieska im rovnako minorita aj majorita. Ako sa to podarilo?

viac...


 

Nová zasadačka sa rysuje

3A posunute dvere.jpgVytúžená miestnosť na Mestskom úrade vo Zvolene, v ktorej sa každý mesiac stretávajú v prvom rade poslanci mestského zastupiteľstva, sa už teší na svoju rekonštrukciu. Bude slúžiť širokej verejnosti.

viac...


 

Dominik a Liana: Tanečná zostava nás musí baviť!

Dominik Indro a Liana Ferjancová.JPGSú mladí, robia, čo ich baví a sú viditeľní. Dominik Indro (13) a Liana Ferjancová (13) z tímu Fáber dance sú majstrami Slovenska v tanečnom športe za rok 2016 v kategórii Junior 1 a to v kombinácii aj v „latino“. V roku 2017 sa stali vicemajstrami v kategórii Junior 1 vo všetkých typoch majstrovstiev.

viac...


 

Mesto opäť spúšťa výzvu na malé projekty občanov

krajsie priestory.JPGSúťaž „Krajšie priestory“ sa pred dvoma rokmi osvedčila, vznikli zaujímavé projekty, ktoré oživili mestské lokality a komunitný život na sídliskách.

viac...


 

Zvolen hostí zimnú univerziádu 2018

univerziáda 2.jpgTechnická univerzita vo Zvolene bude po dvadsiatich siedmich rokoch hostiť celoslovenské podujatie s názvom „Zimná univerziáda Slovenskej republiky 2018“. Do Zvolena tak prídu stovky študentov.

viac...


 

Cena primátorky 2017: Ocenenie dostali učitelia, verejne angažovaní právnici, podnikateľ aj občianska aktivistka

Cena Kováčovci.jpgDecembrové stretnutie primátorky Lenky Balkovičovej s podnikateľmi bolo spojené s odovzdávaním Cien primátorky za rok 2017. Vedenie mesta zhodnotilo rok 2017 a predstavilo svoje zámery na rok 2018.

viac...


 

Novoročný koncert Zvolenskej kapely

zvolenska kapela.JPGNový rok privítala Zvolenská kapela v priestoroch Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene 13. januára 2018 spolu so svojimi priaznivcami.

viac...


 

Máme za sebou 45. ročník „Bielej stopy“

Posledný januárový víkend opäť patril bežeckým pretekom na lyžiach „Biela stopa“, ktoré zažili už svoj 45. ročník.

viac...


 

Celoslovenský zjazd turistov

Na pozvanie turistov z Kysuckého Nového Mesta zorganizoval v posledný januárový víkend KST Pustý hrad Zvolen autobusový zájazd do Oščadnice.

viac...


 

Žiaci ZŠ J. Alexyho obhájili titul

novorocny-zs-zv-238.jpgV športovej hale na zvolenskom sídlisku Západ sa v nedeľu 7. 1. 2018 konal ďalší ročník Novoročného turnaja v minifutbale žiakov 1. stupňa ZŠ.

viac...


 

Zvolen má o dve kamery viac

DVR 2_Nastupiste 1_20180117141340_103402.jpgV priebehu roka 2017 bol zrealizovaný projekt s názvom „Rozšírenie kamerového systému – sledovanie problematických oblastí“. V rámci projektu pribudli dve nové kamery.

viac...


 

Štúdiu revitalizácie Parku J. D. Matejovie vytvárajú aj študenti

24879733_1523465007736943_4135574807673336649_o.jpg

7. decembra v zasadačke Fakulty ekológie a enviromentalistiky šiesti študenti predstavili svoj pohľad na funkčnosť a využitie Parku J. D. Matejovie. Študenti Andrej Kučík a Ján Adler začali prieskumom ...viac...

Zverejnené 20.12.2017 -eje-


 

Zvolen v roku 2018

IMG_3731.jpgZačiatok roka je vždy aj obdobím plánov. Čo pripravuje mesto v tomto roku, aké sú hlavné plány a najväčšie investície roka 2018?

viac...


 

Kto sú prví Zvolenčania v tomto roku?

prvy Zvolenčan.JPGKtoré deti sa vo Zvolene v roku 2018 narodili ako prvé?

viac...


 

Deti majú stále rady Slovensko, slovenčinu a halušky

prečo mám rád Slovensko_1.jpgAj dnes dokážu deti presne naformulovať, prečo majú rady alebo prečo si vážia krajinu, v ktorej sa narodili, čo sa im páči na slovenskej kultúre, prečo si myslia, že slovenčina je výnimočný jazyk a pod.

viac...


 

Aj dieťa môže byť osobnosť

osobnosť.jpgK záveru roka patrí aj oceňovanie osobností školy, teda žiakov základných škôl zo spoločného školského úradu. Osobnosťou môže byť ktorékoľvek dieťa, ktoré preukáže záujem o dianie okolo seba, dobré a srdečné vlastnosti, ochotu pomáhať, také, ktorému sa darí v škole, koníčkoch, športe alebo vo vzťahoch s ľuďmi. Takéto deti získavajú na Zvolenskom zámku hlavne pozitívnu spätnú väzbu od zástupcov mesta, škôl, spolužiakov a rodičov.

viac...


 

Riaditeľka SNG: „Chceme zámok viac otvoriť ľuďom.“

Trnková.JPGPôvodom Zvolenčanka, ktorá sa v 14-tich rokoch rozhodla študovať dizajn v Kremnici, neskôr prešla na textilnú tvorbu na VŠVU v Bratislave. Pracovala v galérii, ktorá patrí Vysokej škole výtvarných umení s názvom Medium, potom v Kunsthalle v Bratislave, bola súčasťou Slovenského centra dizajnu a od septembra tohto roku je riaditeľkou pobočky SNG vo Zvolene. Jednoducho povedané, šéfuje Zvolenskému zámku. Aké boli jej prvé kroky a čo pripravuje, hovorí Mgr. art. Erika Trnková.

viac...


 

Zvolen žil krasokorčuľovaním, bol tu aj Nepela

Vágner_malý.jpgNa prelome rokov sa u nás zastavil Miloš Vágner, starší pán, ktorý pri spomínaní mladne. Rozhovoril sa o histórii a začiatkoch krasokorčuľovania vo Zvolene. Vágner bol predsedom klubu v jeho začiatkoch a obe jeho deti boli úspešnými pretekármi.

viac...


 

Javor oživil chodby „dreváriny“, ocenené boli študentské osobnosti

Javor.JPGChodby plné študentov, učiteľov, rodičov, návštevníkov, priateľov a k tomu všade množstvo dreva vo všetkých možných podobách. Tak nejako vyzeral zvonku tohtoročný Javor v priestoroch strednej odbornej školy drevárskej, ktorý sa konal 8. decembra.

viac...


 

Rekonštrukcia veže bude stáť viac Farnosť hľadá sponzorov

veža.jpgKeď zastupiteľstvo mesta Zvolen v máji rozhodlo, že 20 000 € z rozpočtu venuje na rekonštrukciu veže Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety, bol to pozitívny signál, že veža kostola sa po dlhých rokoch sprístupní verejnosti. Po začatí rekonštrukčných prác sa ale objavili komplikácie.

viac...


 

Gymnázium realizuje dva medzinárodné projekty

gymnazium Erasmus.jpgGymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene bolo v minulom roku opäť úspešné v získavaní finančných prostriedkov z Európskych fondov v rámci projektu Erasmus+. Schválené boli dva projekty, ktoré sú zamerané na prírodné vedy – na fyziku a chémiu. Komunikačným jazykom obidvoch projektov je nemecký jazyk.

viac...


 

Konferencia „Spolu o prevencii“ 21. 11. – 22. 11. 2017

konferencia CPPaP.jpgSlovami z básne Jozefa Zlámala odštartoval moderátor Matúš Dávid celoslovenský odborný seminár Spolu o prevencii, ktorý sa konal v dňoch 21. – 22. 11. 2017 v priestoroch Masarykovho dvora vo Vígľaši-Pstruši.

viac...


 

Mikulášske čítanie

Celé Slovensko číta.jpgTýždeň od 4. decembra čítalo celé Slovensko. Poviete si, to je predsa normálne, číta sa predsa stále, nielen v jeden týždeň v roku. No toto čítanie je iné. Prišlo s ním už v roku 2011 občianske združenie s názvom „Celé Slovensko číta deťom“.

viac...


 

Detská konferencia – Križovatky šťastia

konferencia karin.JPGNovember si už ani nevieme predstaviť bez detskej konferencie Križovatky šťastia. V aule ZŠ, Námestie mládeže, sa dňa 24. 11. 2017 konal už 9. ročník tohto podujatia.

viac...


 

Dušan Jurkovič nechal stopu vo Zvolene

Jurkovič.JPGIste mnoho Zvolenčanov vie, že sa Dušan Jurkovič zaoberal prestavbou Zvolenského zámku na župné sídlo. Doteraz však nebolo známe, že podľa projektu Dušana Jurkoviča vo Zvolene stoja bytové domy pre štátnych zamestnancov.

viac...


 

Aj seniori môžu mať kapelu – privítajte Peťo band

peťoband.jpgHudba je fenomén, ktorému keď raz prepadneš, tak ťa bude lákať stále. Toto si uvedomili viacerí zaslúžilí, ale aj aktívni členovia Zvolenského speváckeho zboru (ZSZ). Od spevu k hudobnej produkcii nie je ďaleko, a tak vznikla myšlienka stvoriť akúsi minikapelu a zahrať si pre vlastné potešenie na neformálnych stretnutiach zvolenských spevákov a ich prípadných hostí.

viac...


 

V Banskobystrickom kraji ocenili ľudí so srdcom na dlani.

D600_20171208_09725.jpgJeden z predvianočných decembrových podvečerov sa pre mnohých dobrovoľníkov a dobrovoľníčky z Banskobystrického kraja niesol v slávnostnej atmosfére. V Banskej Bystrici ich Centrum dobrovoľníctva privítalo na slávnostnom oceňovaní Srdce na dlani 2017.

viac...


 

Ako sme na Mikuláša stratili reč

Mikuláš-foto.JPGPredvianočný čas je zázračný. Je to čas čakania, tešenia, skúška trpezlivosti aj obáv, ako to dopadne. A všetko sa to začína Mikulášom, dňom radosti a obdarovania.

viac...


 

Ulicami mesta: Imatra

Ulicami.JPGMálokto vo Zvolene vie, čo to názov Imatra v skutočnosti znamená. Je to názov nejakej slávnej speváčky? Alebo spisovateľky na spôsob Timrava? Je to názov tajomného prvku Mendeleho sústavy alebo ide o názov živočícha?

viac...


 

Recept na šťastný život

recept.jpgAký recept na dlhý a šťastný život má 90-ročná pani Edita Neubauerová?

viac...


 

Modrí verzus Červení – to je šou na záver roka

cerveni-modri-2017-zv-16.jpgKoniec roka je vo Zvolene tradične spojený s futbalom. Na Štefana ani na Silvestra jednoducho nesmie chýbať zápas modrých proti červeným.

viac...


 

Stretnutia seniorov s mestom

rada seniorov.JPGKoncom roka sa uskutočnilo ďalšie stretnutie Rady seniorov na Mestskom úrade vo Zvolene.

viac...


 


Úvodná stránka