Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Mikulášske čítanieVytlačiť
 

Týždeň od 4. decembra čítalo celé Slovensko. Poviete si, to je predsa normálne, číta sa predsa stále, nielen v jeden týždeň v roku. No toto čítanie je iné. Prišlo s ním už v roku 2011 občianske združenie s názvom „Celé Slovensko číta deťom“.

Celé Slovensko číta.jpgJeho hlavnou myšlienkou je, aby dospelí čítali deťom každý deň aspoň 20 minút. A prečo čítať? Čítanie veľkých malým buduje vzájomnú dôveru, dáva pocit istoty, ochrany, vytvára tak puto medzi nimi, rozvíja fantáziu, slovnú zásobu, trénuje pamäť. Spoločné čítanie poskytuje pocit, ktorý nenahradí ani televízna ilúzia, sociálne siete či počítačové hry. Takže skvelý nápad! V tomto týždni sa mikulášsky čítalo naozaj po celom Slovensku. Z nášho najbližšieho okolia sa zapojili dospelí na Sliači, v Banskej Bystrici v Panta Rhei a v detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, tiež v liečebnom ústave Marína na Kováčovej, v Detve a v Očovej. No a pridal sa aj Zvolen – čítalo sa na sekierskej základnej škole J. Alexyho.

 

Tretiaci a štvrtáci privítali medzi sebou vzácnych hostí. Ako prvá sa pred skoro 120 detí postavila pani MUDr. Ľudmila Lysinová, ktorá deťom v prvom príbehu prezradila, kam zmrzlinári chodia a čo vlastne robia cez zimu, no a v druhom príbehu sme sledovali osud opusteného mačiatka, ktoré si hľadalo svojho pána. Poslanec zvolenského mestského zastupiteľstva a člen rady školy, Ing. Peter Košík, vsadil na náučnú literatúru a deti upútal Vynálezmi malého Tomáša. Hlásili sa ostošesť a tým ukázali svoje vedomosti. Nielen čítaním z knihy Ako šla rozprávka do sveta, ale hlavne plyšovým pampúšikom zaujala Ing. Andrea Krugová, mamina Grétky zo 4. B a Magdušky z 5. B. Deti strhla k spoločnému recitovaniu a vymenovávaniu, pred kým všetkým pampúšik utekal. Záver patril pani riaditeľke školy, Mgr. Miloslave Olerínyovej, ktorá si vybrala knihu zo školskej knižnice s aktuálnym názvom Moja vianočná knižka. Prečítala nám z nej zaujímavý, ale hlavne poučný príbeh „Ježiško nezabúda“, a tak pripomenula, aké je dôležité nemyslieť len na seba, ale aj na druhých a tiež priložiť ruku k dielu, aby Vianoce v našich rodinách boli krásne.

 

Pomedzi čítanie predviedli svoje hudobné nadanie šikovní žiaci školy – Terezka Morovičová zo 4. C zahrala na husličky a ôsmaci Peter Kováčik na gitare a Martin Felix na klavíri. Záver patril spoločnému spevu všetkých prítomných – po chodbách školy sa ozývali vianočné Rolničky, rolničky...

 

Naozaj vydarená akcia, ktorá splnila nadmieru svoj cieľ. Príjemné chvíle s dospelými, ktorí si našli čas a čítali malým. A nebolo to určite len 20 minút! Ďakujeme a tešíme sa na nové čítania.                                                       

I.L., ZŠ J. Alexyho

 

 


 
 


Úvodná stránka