Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Zvolen testuje nový prístup k údržbe zeleneVytlačiť
 

Plochy verejnej zelene sa v mestách dajú tvoriť aj inak. Zvolenčanom by to chcel ukázať projekt prírode blízkej údržby zelene, známy pod názvom „Mestské včely“, ktorý sa naplno spustí už túto jar.

mestske včely.jpgMesto Zvolen vstúpilo v septembri 2017 do projektu Mestské včely, v ktorom spolu s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica a Technickou univerzitou vo Zvolene plánuje realizovať inšpiratívne ukážkové plochy prírode blízkej údržby mestskej zelene.

Projekt Živice Zvolen od začiatku zaujal. „Snažíme sa profilovať ako zelené mesto a tento projekt zapadá do našej vízie,“ hovorí viceprimátor Jaroslav Stehlík. V ktorom štádiu sa aktuálne projekt nachádza? „Zimu sme venovali prípravám návrhov plôch pod vedením záhradnej architektky Zuzany Hudekovej. Rovnako usilovne pracoval tím študentov Drevárskej fakulty TUZVO pod vedením skúsenej dizajnérky Ivety Melicherčíkovej. Študenti vytvorili široké portfólio interaktívnych exponátov a hmyzích hotelov, z ktorých niektoré sa budú realizovať a osádzať v rámci Zvolena,“ hovorí Petra Ježeková, manažérka projektu.

Medzi vybrané plochy, na ktorých sa bude realizovať zmenený režim kosenia priateľský opeľovačom a podporujúci druhovo bohaté kvetnaté spoločenstvá, patria lokality na Západe, na Zlatom Potoku i na Sekieri pod kostolom. Na plochách na Západe a Zlatom Potoku sa bude realizovať aj dosev a výsadba kvitnúcich lúka trvaliek pre opeľujúci hmyz.

„Projekt bude mať, samozrejme, aj vzdelávaciu časť. Na samotných plochách budú osadené infotabuľky a interaktívne exponáty. Pracujeme aj na interaktívnej hre, ktorá by Zvolenčanov previedla po zaujímavých plochách a tím študentov Ing. Zuzany Gallayovej pripravuje pre žiakov výučbové programy o hmyze v meste,” povedal Peter Svitek, manažér projektu vo Zvolene.

V rámci inšpirácie a výmeny skúseností navštívi na jar projektový tím spolu so zástupcami mesta Zvolen a TUZVO mesto Brno, kde si pozrú príklady dobrej praxe v podobe projektov „Otevřená zahrada” a „Park pod Plachtami”.

V najbližšej dobe sa môže verejnosť stretnúť s projektovým tímom a dozvedieť sa viac o projekte na diskusii v rámci Ekotopfilmu dňa 20. marca o 18.00 hod. Projektu bude venovaná aj samostatná konferencia, ktorá sa uskutoční 26. apríla v priestoroch TUZVO. Viac informácií o projekte nájdete na stránke: www.mestske-vcely.sk

Projekt Mestské včely podporuje Fond dm drogerie markt v Nadácii Pontis a nadácia Green Foundation.

konferencia-pozvanka-page-001.jpg

 


 
 


Úvodná stránka