Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Betka Garguláková: „Unavená nebývam...“Vytlačiť
 

12-ročná žiačka športového gymnázia, Alžbeta Garguláková, sa venuje trom športom naraz. Už vo svojom veku sa dvakrát stala majsterkou v cezpoľnom behu. Ako to zvláda a ktorý zo športov jej najviac prirástol k srdcu? Odpovedá v spoločnom rozhovore s otcom Ivanom Gargulákom.

 

gargulakova.jpgVenuješ sa biatlonu, volejbalu, behu. Čím si začala?

Betka: Začala som bedmintonom, potom prišiel volejbal, beh a nakoniec biatlon.

Ivan: Biatlon začala robiť len minulý rok, v novembri 2016 sa prvýkrát postavila na lyže a na posledných pretekoch, na majstrovstvách Slovenska v biatlone bola minulý rok už dvakrát tretia v zimnom biatlone a dvakrát druhá v letnom biatlone.

 

Odkedy športuješ?

Betka: Od druhého ročníka.

Ivan: Aby som vysvetlil tie začiatky, volejbal trénuje náš sused s manželkou, Havranovci, tak sme sa k tomu dostali. Atletiku ju začal trénovať Miro Brada, ktorého sme poznali cez kamaráta, od polroku 2016 ju trénuje prevažne Pavol Kováč z BB (reprezentačný tréner behov mimo dráhu),  na biatlone ju momentálne vedie tréner Marián Kazar, ktorého syn bol včera (pozn. redakcie: 14. 2.) na olympiáde najlepší z mužov.

 

Ktorý zo športov, ktoré robíš, vnímaš ako ten najťažší a prečo?

Betka: Biatlon je asi najťažšie, čo robím. Náročné je vedieť si nastaviť a rýchlo odkladať pušku. Lyžovanie je tá ľahšia časť z biatlonu.

 

Je ti bližšie zimné alebo letné športovanie?

Betka: Letné.

 

Ako prebiehajú tvoje tréningy?

Betka: V pondelok a piatok mám atletiku, v stredu mám biatlon, v utorok a štvrtok zase volejbal. Cez víkend chodím na preteky a zápasy

 

Ako to zvládaš? Nebývaš unavená?

Betka: Nie.

Ivan: Betka je nezmar. Má veľa energie.

 

Musíš mať aj špeciálnu stravu?

Ivan: Zatiaľ je všetko. Samozrejme, zje aj veľa čokolády, ale pokojne aj klobásu, zatiaľ sa nemusí obmedzovať. (Smiech)

 

Kto je pre teba vzorom v daných športoch?

Betka: V biatlone asi Nasťa Kuzminová. V behu nemám vzor.

 

V čom sa ti Nasťa páči?

Betka: Má dobrú techniku a dobre beží na lyžiach. Oproti iným pretekárom sa lepšie kĺže na lyžiach a má najlepší čas na pretekoch.

 

Kde trénuješ?

Betka: V Banskej Bystrici na Dukle alebo na škole, na Športovom gymnáziu v Bystrici. Volejbal vo Zvolene na Technickej univerzite a biatlon v Osrblí.

Ivan: Na gymnáziu sa zatiaľ venujeme všetkým športom, časom by si mala vybrať.

 

Aké vlastnosti potrebuje športovec?

Ivan: Šport je prevažne o hlave. Na pretekoch niekedy vidím, že niektorí rodičia tlačia svoje deti, aby dosahovali najlepšie výsledky, aby viac trénovali... To nie je vždy dobré. Betka toľko netrénuje, keďže sa venuje viacerým športom naraz. Priemerne hodinku, dve týždenne jednotlivý šport. Športy sa dopĺňajú, aj keď volejbal s behom a bežkami sa trochu vylučujú. Časom, teda napr. v pätnástich, sa bude Betka musieť rozhodnúť pre nejaký šport, ktorý by robila vrcholovo. Jej tréneri zatiaľ chápu, že skúsenosti z iných športov jej pomáhajú aj v športe, v ktorom ju trénujú oni, za čo im ďakujem.

 

gargulakova a.jpgKtorý úspech je tvoj naj?

Betka: Asi majstrovstvá Slovenska žiakov základných škôl v  Červenom Kláštore, kde som ako čerstvá 6-tačka (1.ročník 8-ročného ŠG) porazila prevažne 9-tačky.

 

Je na pretekoch niekedy aj sranda?

Betka: Áno. Napr. minulý rok sme boli na pretekoch na šibeničný vrch v Žiari nad Hronom a hore sme zapaľovali vatru. Pred pretekmi sme sa s kamarátkou rozprávali a jej sa šmyklo a skotúľala sa do lesa.

 

Mávaš trému pred pretekmi?

Betka: Áno, mávam trému, ale potom začnem behať a prestane to.

 

Bola si na pretekoch aj v zahraničí, v Poľsku.

Betka: Bežala som 600-ku, tam som si urobila osobný rekord.

Ivan: Za každú krajinu ide vždy len jeden pretekár z ročníka. Je to asi jediná medzinárodná konfrontácia v tejto vekovej kategórii v okolí.

 

Na čo sa aktuálne pripravuješ?

Betka: Tento víkend (17. – 18. 2.) mám preteky v biatlone v Osrblí, ďalší víkend sú majstrovstvá Slovenska v halovej atletike v Bratislave a potom o dva týždne sú ďalšie majstrovstvá Slovenska v biatlone. No a volejbal, tento rok by sme radi boli úspešní na majstrovstvách Slovenska v 4-kovom volejbale.

-ej-

 


 
 


Úvodná stránka