Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Spomienkové stretnutia majú zmyselVytlačiť
 

14. marca sa konalo tradičné pietne zhromaždenie ako spomienka na oslobodenie mesta Zvolen počas 2. svetovej vojny. Zúčastnili sa ho dospelí Zvolenčania i deti, zástupcovia mesta Zvolen, ako aj reprezentanti jednotlivých krajín, ktoré sú so Zvolenom historicky späté.

spomienkove stretnutia.jpgStretnutie a položenie kvetov pri Pamätníku Červenej armády, ako aj na ústredných vojenských cintorínoch je už každoročnou tradíciou v meste Zvolen. „14. marec je v histórii Zvolena jedným z dôležitých medzníkov, napriek tomu nemáme dôvod na oslavy. Sloboda obyvateľov bola vykúpená stovkami ľudských životov, a tak je žiadanejšie úprimné poďakovanie a čo najhlbšie zamyslenie,“ povedala primátorka na Námestí SNP. Pripomínať si minulosť je potrebné – aby sme nezabudli, aby sme sa poučili a aby sme v budúcnosti konali lepšie. Pietne stretnutie je aj poďakovaním ľuďom, ktorí pre oslobodenie Slovenska a Zvolena položili životy. „Počas 2. svetovej vojny prišlo Bielorusko o každého 3. občana,“ hovoril na námestí veľvyslanec Bieloruska Igor Alexandrovič Leščeňa. Spomenul, že pre Bielorusov je spomienka na vojnu ako náboženstvo, každý vie, čo sa vo vojne dialo, dospelí aj ich deti. Zaželal Zvolenu, aby sa pietnych spomienok zúčastňovali stále mladší ľudia. „Víťazstvo padlých nebude márne, kým si na nich budeme pamätať,“ dodal. Nebol jediný, ktorý vystúpil na námestí vo Zvolene. Prítomným sa prihovoril aj veľvyslanec Ruskej federácie Alexey Leonidovič Fedotov. Pietnej spomienky sa každoročne zúčastňuje aj veľvyslankyňa Rumunska, jej excelencia Steluta Arhire. Ako posledný na námestí hovoril podpredseda oblastného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov Miroslav Náhlik. „Jedine súdržnosť, spolupatričnosť, odhodlanie, statočnosť môže uspieť nad neľudskou presilou fašizmu či nacizmu,“ zdôraznil.

Spomienkové podujatia majú dnes ešte väčší zmysel. Extrémizmus narastá a spoločnosť sa polarizuje. O to potrebnejšie je hovoriť o hrôzach vojny a mať na pamäti, že nie nenávisť a politické boje vedú k rozvoju krajín a posilneniu mieru, ale dodržiavanie zákonov a spolupráca naprieč záujmovými skupinami.

Pietneho stretnutia vo Zvolene sa zúčastnili aj desiatky žiakov základných škôl a v programe bolo aj vystúpenie detského speváckeho zboru Štvorlístok. Poďakovanie napokon patrí aj všetkým rodičom a učiteľom, ktorí vedú deti k poznaniu a porozumeniu tak minulosti, ako aj súčasnosti.

-ej-


 
 


Úvodná stránka