Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Aj mestá a lesy môžu oslavovať spoločne – počas 21. marcaVytlačiť
 

O význame lesov pre život na našej planéte Zem hádam nikto nepochybuje. Tiež sa všeobecne predpokladá, čo všetko vďaka lesom ľudstvo má. Ale je to naozaj tak? Vie napríklad bežný obyvateľ mesta oceniť funkciu lesov vo vzťahu k tvorbe kyslíka?

deô lesov 2.jpgPre mestá má obrovský význam akákoľvek zeleň – parky, aleje, stromy, záhrady, ovocné sady, trvalé trávne plochy, lesy v okolí mesta a vôd, zeleň v okolí obytných blokov, škôl, rekreačných, športových, zdravotníckych zariadení... 21. marec ako Medzinárodný deň lesov chce práve v tomto roku poukázať na význam zelených plôch (plochy, na ktorých rastú rastliny, dreviny schopné fotosyntézy), vrátane lesov, a to hlavne pre obyvateľov miest.

Vo februárovom prieskume, ktorého cieľom bolo zistiť názory obyvateľov Zvolena, 12. najväčšieho mesta na Slovensku podľa počtu obyvateľov, vyplynulo nasledovné:

  • 93 % Zvolenčanov si myslí, že je potrebné zveľaďovať zelené plochy v meste,
  • u 94 % obyvateľov mesta Zvolen vyvoláva pohľad na zelené plochy v meste pozitívne pocity,
  • 52 % Zvolenčanov využíva zelené plochy na rekreáciu a oddych, 22 % na šport, 9 % na vzdelávanie, 7 % na kultúru a 10 % obyvateľstva na iné účely,
  • 32 % obyvateľov navštevuje lesy v okolí Zvolena jedenkrát do týždňa, 29 % jedenkrát do mesiaca a napríklad 7 % obyvateľov nenavštevuje lesy vôbec.

21. marec ako Medzinárodný deň lesov je oslavovaný  od roku 2012 a vyhlásený bol Generálnym zhromaždením OSN ako aj jej organizačnou súčasťou Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organisation, FAO). Je venovaný oslave lesa a zvyšovaniu povedomia o význame všetkých typov lesov na svete, ale aj stromov mimo lesa.

Témou roka 2018 sú Lesy a udržateľné mestá (viď logo). Práve v tento deň sa asi 50 žiakov z V. ZŠ zo Zvolena zúčastnilo programu lesnej pedagogiky venovanému téme Medzinárodného dňa lesov. V parku Ľudovíta Štúra sa na chvíľu vcítili do stromov, počúvali zvuky okolo seba, medzi ktorými zachytili i tie, ktoré sú prírodné. Deti sú šikovné, a tak im nerobilo problém vyplniť pracovný list zameraný na miestopis Zvolena. Celkom zaujímavá bola prechádzka Námestím SNP, na ktorom žiaci napočítali viac ako 136 stromov! Program ukončila pohybová aktivita s názvom Zelený autobus premávajúca iba v tento deň v lokalite „Zelená plocha pod zámkom“ na trase „od borovice k lavičke“. Deti si pobyt na čerstvom vzduchu vo zvolenských parkoch naozaj užili.

Viete si predstaviť, že by Zvolen nebol taký zelený?

 

Ing. Veronika Jaloviarová

NLC – ÚLPV Zvolen


 
 


Úvodná stránka