Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Zvolen bol zelenýVytlačiť
 

Lesníci si počas Lesníckych dní pripomenuli aj spojenie Čechov a Slovákov v spoločnom štáte v roku 1918. Storočné letokruhy bola téma tohtoročných Lesníckych dní na Námestí SNP.

lesnicke_dni_2018_269.jpgNa námestie prišli hlavní hostia v sprievode hercov v historických kostýmoch. „Minulosť lesníctva v Čechách aj na Slovensku má hlboké korene, je úzko spätá so životom ľudí. Celé generácie lesníkov zveľaďujú naše lesy a snažia sa nájsť rovnováhu medzi požiadavkami spoločnosti a udržiavaním zdravia lesných ekosystémov,“ hovoril generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva Jaroslav Regec počas otvorenia Lesníckych dní. Podujatiu prialo vynikajúce, horúce počasie. Stánky boli doobeda plné detí z rôznych základných škôl nielen zo Zvolena, ale aj z okolia. „Lesnícke dni prilákali na námestie nielen deti zvolenských škôl, ale aj žiakov z okolitých základných škôl napríklad z Banskej Bystrice,  Krupiny, Vígľaša, Mýtnej, Modrého Kameňa. Máme radosť, že pedagógovia vnímajú Lesnícke dni aj ako príležitosť pre zážitkové vzdelávanie o prírode, zvieratách, lese, práci lesníka a podobne,“ hovorí Veronika Jaloviarová z Národného lesníckeho centra. Dodáva, že vo Zvolene sa zastavili aj študenti lesných škôl a lesníci z Čiech. „Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa, prijali pozvanie participovať na Lesníckych dňoch aj študenti zo Strednej lesníckej školy z Hraníc. Českí lesníci ocenili Lesnícke dni, nakoľko sami niečo podobné u nich neorganizujú.“

Dobrý pocit z podujatia potvrdila aj primátorka Lenka Balkovičová. „Toto podujatie je z roka na rok čoraz krajšie, bohatšie, atmosféra je povznášajúca,“ hovorila primátorka Lenka Balkovičová. Spomenula, že Zvolen sa snaží prezentovať ako mesto, kde to žije a to sa darí aj vďaka Lesníckym dňom, za čo organizátorom poďakovala.

Organizátori si dali naozaj záležať, aby rôznorodými aktivitami zaplnili nielen hlavné pódium, ale aj celé námestie. Kreatívne dielne, lesná pedagogika, trubači, kynológovia, vábničiari, lukostrelci a mnohí iní sa predstavili návštevníkom Lesníckych dní. Účastníci opäť spoločne vytvorili lesnú mozaiku a zvolili si svoj najobľúbenejší strom, ktorým sa tento rok stal dub letný. Program pokračoval do neskorého večera s kapelou Vidiek či Davidom Bílekom a kapelou Med. Dobrú atmosféru možno odčítať aj z fotografií Vladimíra Veverku. Za všetky aspoň jedna.

-ej-

FOTO: V. Veverka


 
 


Úvodná stránka