Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Recept na šťastný životVytlačiť
 

Mária Jeloková (90) je rodená Zvolenčanka. Má jedného brata Pavla. Manžel by mal presne v deň jej narodenín 99 rokov, no navždy ju opustil, keď mala iba 50 rokov.

recept.jpgS úsmevom na perách vravela, že pri rodičoch sa mala dobre, nikdy nehladovala. Ako 17-ročná slečna zažila II. svetovú vojnu. Cez ich záhradu prešlo nespočetné množstvo vojakov rôznej príslušnosti, našťastie im nikto z nich neublížil. Zaspomínala si ako ruským aj rumunským vojakom pomáhala pri umývaní sa.

Dlhé roky pracovala vo zvolenskej tlačiarni ako obťahovačka či vysádzačka novín i kníh. Ňou zhotovený výtlačok išiel na skorigovanie. S kolegami redaktormi vychádzala veľmi dobre. Za svoju pedantnú prácu si vyslúžila aj medailu Najlepší pracovník.

Celý život veľmi rada športovala – hrala bedminton, tenis (ten sa naučila hrať, keď brigádovala na tenisových kurtoch), plávala, bicyklovala sa a cvičí dennodenne do dnes, čo aj vidno. Pani Mária sa predkloní lepšie ako ktorýkoľvek mladší človek. Lúšti krížovky, osemsmerovky, dokonca natáčala domáce filmy, to ju veľmi bavilo. Teší ju pohľad na 50-ročný gaštan, ktorý jej daroval sused, keď slávila 40-ku.

Má krásnu rodinu, dve dcéry a jedného syna. A jej rodina sa stále rozrastá, má 7 vnúčat (3 dievčatá a 4 chlapcov), 4 pravnúčatá (3 dievčatká a 1 chlapček) a veľmi sa teší aj na ďalšie pravnúča.

Jej receptom na dlhý život je životný optimizmus a energia, ktoré z tejto útlej dámy doslova sršia. Ako viac ráz spomenula, má rada všetkých ľudí, nerobí rozdiely. Nefajčí 50 rokov, ale dobrou domácou – samozrejme len za jeden štamperlíček či pohárom šampanského nepohrdne do dnes. Rada sa stará o domácnosť, ešte aj dnes si sama poumýva okná. Miluje svoju rodinu, nedá dopustiť na rodinnú svornosť a to ju drží. A stále sa má ešte na čo tešiť.

-mk-


 
 


Úvodná stránka