Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Ako deti a mladí ľudia vnímajú demokraciu? Vytlačiť
 

Demokracia sa ťažko získava, ľahko stráca. Čo nám priniesla, o tom hovorili mladí ľudia na Konferencii pre mladých ľudí Heuréka.

konferencia pre mladych.jpg23 mladých ľudí a 6 európskych jazykov sa predstavilo na Konferencii pre mladých ľudí v máji, ktorá sa konala pod záštitou primátorky Lenky Balkovičovej v Krajskej knižnici Ľ. Štúra. Mladí ľudia hovorili o tom, ako vnímajú demokraciu, čo všetko môžu vďaka nej robiť alebo v čom sú aktívni.

„Demokracia sa ťažko získava, ľahko stráca,“ povedal pri otvorení Ján Beljak, poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja. Narážal tak na vzostup rôznych extrémistických nálad v súčasnej spoločnosti. Podujatie slovne otvorila aj primátorka Lenka Balkovičová, riaditeľka knižnice Milota Torňošová, ako aj organizátorka Alena Mičian Ostrihoňová. Všetky dámy privítali vzácnych hostí, a pozdravili najmä mladých ľudí.

Žiak gymnázia Maxim Samčuk otvoril konferenciu zamyslením sa nad výberom povolania. Pomohla mu k tomu báseň Daniela Heviera: Veľké myšlienky malého človeka. „Viem, čím budem. Budem JA!“ znel záver prednesenej básne ako odpoveď na otázku, čím byť. Časť príspevku odprezentoval aj v ukrajinčine. Silný odkaz v sebe niesol príspevok Patrície Šablerovej, ktorá sa s prítomnými podelila o svoje starosti ako človeka so zdravotným postihnutím. „Neviem porovnávať demokraciu so socializmom, ale z rozprávania iných viem, že by som pravdepodobne bola niekde zavretá v ústave, takí ľudia ako ja boli príťažou spoločnosti,“ hovorila dojemne. Potom optimisticky dodala, že dnes môže žiť plnohodnotný život – vzdelávať sa, zabávať sa podobne ako ktokoľvek iný. Hostia z Rivne, partnerského mesta Zvolen, predstavili, čím žije ich „Mestský palác detí a mládeže“, akési komunitné centrum, kde sa vzdelávajú mladí Ukrajinci. Všetkých zaujali netradičným videoklipom. Študentky Monika Rajtoková, sestry Alica a Katarína Hraškové predstavili Zvolenský snem študentov, ktorý zakladajú. Zaznela aj veta v čínštine, keďže obidve sestry študujú na bilingválnom gymnáziu čínštinu. Svoju školskú radu zase prítomným predstavili študenti SPŠ dopravnej Daniel Vernársky a Alžbeta Maliniaková a to aj po anglicky. Nechýbali Zvolenské svetielka zapojené do peer-programu Erik Chaban, Timea Halajová a Patrik Hrtánek. Zahraničie zastupovali aj Slováci žijúci v Maďarsku neďaleko Békešskej Čaby a život dolnozemských Slovákov v Srbsku, konkrétne svadobné tradície, predstavila Leonóra Súdiová, učiteľka SZUŠ Heuréka, ktorá moderovala celú konferenciu v ľubozvučnej slovenčine. Celé osadenstvo sa potom presunulo na námestie, kde sa už konala štvorylka. 388 detí naraz tancovalo historický tanec spolu s ďalšími deťmi na celom svete. Konferencia pre mladých pokračovala poobede v zasadačke mestského úradu, kde sa deťom prihovorila primátorka Lenka Balkovičová, hovorkyňa mesta Eva Ježovičová, poslanci mestského a krajského zastupiteľstva i komunitná organizátorka Sanja Nikolov. Mladým ľuďom sa prihovorili aj dámy Ľubica Gažmerčíková a Anna Kurnasová zo Slovenskej sporiteľne a predstavili im projekt finančnej gramotnosti, ktorého vyvrcholenie čaká deti v novembri
na odbornom workshope vo Zvolene. Konferencia pre mladých ľudí pokračovala aj na 2. deň na Ostrej Lúke. V rámci podujatia Kultúrna Jar Adely Ostrolúckej organizátori pripravili sprievodné podujatie Kultúrna jar mladých.

-ej-


 
 


Úvodná stránka