Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Do Zvolena pribudne atrakcia – Zvolen bude mať chodník slávyVytlačiť
 

Aj vo Zvolene sa nájde množstvo významných osobností z kultúrneho aj verejného života, ktoré si môžeme pripomínať.

Andrej Mojžiš.jpgS nápadom prišiel organizátor podujatí Ján Kubiš. „Prvá myšlienka bola, že by sme dlaždice mali dávať len živým, ktorí môžu kameň poklepkať. Bohužiaľ, mnohí už nie sú medzi nami a sú to veľké mená,“ povedal. Chodník slávy by mal mať podobu šikmej osi s hviezdnymi dlaždicami označenými piktogramom a umiestnený by mal byť pred Divadlom J. G. Tajovského.

„Zvolen má veľa uznávaných a rešpektovaných osobností, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Bohužiaľ, málo si ich pripomíname a mnohí obyvatelia nášho regiónu o nich ani nevedia. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo zriadiť Zvolenský chodník slávy. Takto sa o našich rodákoch dozvedia nielen Zvolenčania, ale aj turisti, ktorí naše krásne mesto navštívia,“ hovorí Juliana Kochlicová Ištóková zo Zvolenského kultúrneho centra, ktorá predkladala materiál k chodníku slávy na zastupiteľstve.

„Zvolenská Broadway“ bola slávnostne odprezentovaná na Dňoch mesta Zvolen 2018 (25. – 26. 5. 2018). „Každý rok pribudne dlaždica s hviezdou a menom osobnosti, ktorá reprezentuje náš región a mesto. Každú novú dlaždicu odsúhlasí aj mestské zastupiteľstvo,“ dodáva Kochlicová Ištóková. Prvé dve mená, ktoré pribudnú na výnimočný chodník, budú Andrej Mojžiš a Juraj Slezáček.

„Na Andrejovi si ceníme, že hoci o neho mali záujem azda všetky slovenské divadlá, ostal verný Divadlu J. G. Tajovského vo Zvolene. Členom zvolenského divadelného súboru sa stal už v roku 1953. Hviezdna dlaždica nebude pre Andreja Mojžiša zďaleka jediným vysokým vyznamenaním,“ uviedla Kochlicová Ištóková. „Herec Juraj Slezáček sa narodil 14. 1. 1943 vo Zvolene. Bol slovenský herec a divadelný pedagóg, od roku 1985 nositeľ titulu zaslúžilý umelec. „Pán Juraj Slezáček už rok a pol nie je medzi nami a je to veľký herec, Zvolenčan. Andrej Mojžiš a on boli dobrí priatelia,“ uviedol Ján Kubiš.

Budúci rok by na chodník mali pribudnúť ďalšie dve mená, a to Milan Lasica a Václav Ježek – jeden z najväčších trénerov futbalu, ktorý doviedol Československo k titulu majstra Európy. Osobnosť na udelenie takejto dlaždice môže odporučiť každý. Schvaľovať ho bude mestské zastupiteľstvo.

-ej-


 
 


Úvodná stránka