Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Vo Zvolene vzniklo prvé ihrisko bez bariérVytlačiť
 

Približne 14,3 % slovenskej populácie tvoria ľudia s nejakou formou zdravotného hendikepu, z toho odhadom každé 50-te dieťa na Slovensku vo veku 0 – 7 rokov má viacnásobné postihnutie. Nanešťastie však veľa dnešných školských a verejných ihrísk nie je prístupných pre deti s telesným znevýhodnením. Aj preto zvolenské občianske združenie Prístav nádeje, ktoré zastrešuje ľudí so zdravotným hendikepom, prišlo s myšlienkou postupného odstraňovania bariér na verejných priestoroch, konkrétne vybudovaním bezbariérového detského ihriska – ihriska pre všetkých bez rozdielu.

bezbariérové ihrisko.JPGPresne tak isto ako dospelí, aj deti potrebujú mať možnosť slobodne sa pohybovať, ako najlepšie vedia. Navyše deti s telesným postihnutím sa môžu a chcú sa hrať presne tak isto ako všetky ostatné deti. Právo detí oddychovať a tráviť voľný čas, zapájať sa do herných a rekreačných aktivít je napokon zakotvené aj v Dohovore OSN o právach dieťaťa. Aj deti s duševným alebo telesným postihnutím majú právo aktívne sa podieľať na živote spoločnosti. No napriek tomu realita je taká, že doposiaľ boli vybudované len štyri ihriská s bezbariérovými prvkami, avšak z toho len dve sú funkčné už len čiastočne (v Košiciach a v Bratislave). Na sídlisku Západ vo Zvolene tak vznikne úplne prvé bezbariérové, inkluzívne detské ihrisko. „Chceme, aby hra bola obohacujúcim a celoživotným zážitkom pre všetky deti. A detské ihriská – miesto, kde sa stretávajú rodiny s deťmi (vrátane detí so zdravotným znevýhodnením), je ideálnym priestorom na búranie bariér, vzrušujúcim prostredím, ktoré rozvíja fantáziu detí, ako aj ich fyzické a spoločenské zručnosti,“ povedala riaditeľka občianskeho združenia Prístav nádeje, Marcela Václavková Konrádová.

Finančné prostriedky vo výške 5.tis. eur získalo združenie vďaka sponzorom, priestor na ihrisko venovalo mesto. Jednotlivé komponenty sú upravené špeciálne pre deti na vozíku, či už dieťa môže opustiť vozík, alebo nie. Nájdete tu zostavu edukačných tabúľ, prevažovaciu hojdačku, špeciálne pieskovisko, ako aj lavičku a informačnú tabuľu. „Žiadne dieťa by nemalo byť nechané na vedľajšej koľaji len preto, že sme mu nesprístupnili priestor, v ktorom sa pohybuje. Mne osobne sa život zmenil ako desaťročnej, keď mi začali zdravotné problémy, pre ktoré dnes v dospelosti nosím nálepku postihnutá. A tiež dôverne poznám ten pocit bezmocnosti, keď som sa mohla akurát tak pozerať z okna na to, ako sa deti vonku hrajú bezo mňa, pretože pre mňa tam nič nebolo,“ opisuje Václavková a dodáva: „Našou ambíciou je ihrisko rozšíriť aj o ďalšie bezbariérové komponenty, či už o kolotoč, alebo zostavu s plošinami. Nateraz nám to však finančné možnosti neumožnili a z oslovených 37 firiem sa nás rozhodla podporiť len jedna,“ uzatvára Václavková.

o. z. Prístav nádeje


 
 


Úvodná stránka