Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Recept na dlhý životVytlačiť
 

Ferdinand Macko (90) je srdcom aj telom lesník, no zároveň človek s citom k ľuďom. Hovorí, že lesné hospodárenie nie je len o lesoch, ale najmä ľuďoch. Aj preto sa počas práce na vysokej škole technickej venoval vo výskume sociologickým témam. Skúmal napr. aká je úroveň študentov vychádzajúcich z technickej školy či život pracujúcich robotníkov.

recept.JPGNarodil sa na Liptove v rodine lesníka. Vďaka otcovej práci celá rodina často cestovala. Raz žil na samote, raz v meste. Napríklad rád spomína na to, ako chodil do základnej internátnej školy pre deti lesníkov v Ružomberku či na gymnázium v Liptovskom Mikuláši, kam cestovali autobusom. Niekedy sa viezol na streche autobusu, najmä vtedy, keď spolu s ním cestovali ženušky masliarky na trh. Inokedy chodil bicyklom, ale v 39-tom sa minuli bicykle. „Všetok kov bol použitý vo vojne,“ hovorí. Zábavné bolo aj chodenie na lyžiach. V živote pána Macka má šport všeobecne významné miesto. Spomína na život vo Zvolene, kde si pri bytovke urobili so susedmi volejbalové, futbalové či ľadové ihrisko a spoločne športovali. Venoval sa aj divadlu či organizácii zábav. Po štúdiu sa rozhodoval medzi sociálnymi vedami a lesníctvom, napokon zvíťazilo lesníctvo, ale dokázal ho spojiť aj so sociálnou oblasťou. Už počas štúdia pomáhal na vysokej škole technickej, vtedy ešte sídliacej v Košiciach. S odchodom školy do Zvolena sa presťahoval aj on. „Bol som prvý promovaný zvolenský inžinier,“ smeje sa. Na vysokej škole sa opäť venoval sociológii, lenže prišiel socializmus a on bol donútený vyštudovať marxizmus-leninizmus, ktorý neskôr vyučoval. Na toto obdobie spomína nerád. „Akurát boli päťdesiate roky a prebiehali známe monster procesy. Nemohol som to prežiť – jedno som vyučoval, ale študenti vedeli, čo sa deje,“ hovorí. Učil aj sociológiu a psychológiu podniku, založil predmet personálny manažment. Najviac ma inšpiroval Baťov systém. „Dodnes ho považujem za najdokonalejší systém riadenia,“ hovorí.

So svojou o 9 rokov mladšou manželkou sa zoznámil opäť pri futbale – hral zápas s jej bratom. „Išli sme sa prejsť a ona ma pobozkala,“ hovorí a manželka sa smeje, že to tak určite nebolo. „Do svadby sme sa videli štyrikrát.“ Tento rok oslávili úžasné šesťdesiate výročie sobáša. Na prvý pohľad sú inšpirujúcim párom, z ktorého sála láska a vzájomná úcta.

Spolu majú dvoch synov a dnes už rodina pokračuje mladšou generáciou – štyrmi vnučkami. Recept na dlhý život od pána Macka je nasledovný: „Vybrať si zaujímavú prácu, založiť si rodinu a využívať voľný čas nielen na sebazdokonaľovanie, ale aj šport. Pamätať na to, že zdravie máme len jedno,“ uzatvára usmiaty a čulý pán.

-eh-


 
 


Úvodná stránka