Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Obyvatelia skrášľujú sídlisko Vytlačiť
 

Zvolenčania sa pustili do opráv aj do umenia. Na Podborovej bolo zrekonštruované detské ihrisko a pribudla grafiti maľba.

Obyvatelia skrášľujú sídlisko.jpgVo februári mesto vyhlásilo výzvu Krajšie priestory na malé projekty občanov. Zapojili sa do nej šiesti Zvolenčania, traja uspeli. Na svoj projekt mohli získať najviac 500 eur.

Zvolenčania z Podborovského spolku sa rozhodli vlastnoručne zrekonštruovať detské ihrisko pod „panelákmi“. „Do obnovy detského ihriska na Smrekovej ul. sa zapojilo 15 dobrovoľníkov, obyvateľov priľahlých bytových domov, ktorí sa tak mohli navzájom spoznať. Podarilo sa nám všetko, čo sme si naplánovali: upraviť povrch trávnatého ihriska, obnoviť nátery na bránkach, mobiliári a preliezačkách, vymeniť hojdačku za novšiu, doplniť štrk pod hojdačkami,“ hovorí Rastislav Bočkai z Podborovského spolku. Oceňuje aj pomoc predsedov bytových domov, ktorí poskytli elektriku, vodu, zázemie... „Rovnako sme spolupracovali s výborom mestskej časti pri výmene smetných košov a doplnení piesku na beach volejbalovom ihrisku,“ uzavrel aktivista, ktorý spolu so susedmi ukázal, že aj občania môžu vlastným pričinením dosiahnuť v meste veľa.

Grafiti Panika71.JPGS celkom iným projektom prišiel Jozef Spodniak alias Panika71, street art umelec, ktorý mení Podborovú na galériu pouličného umenia. „Mojím cieľom je, aby sa človek, ktorý ide do práce, potešil, aby nevidel len šedú stenu. Okrem toho je street art spôsob, ako priniesť umenie priamo k ľuďom,“ hovorí Jozef Spodniak. Umelec na budove vo vlastníctve BBSK stvárnil obraz ženy s geometrickými tvarmi a výrokom: „Čokoľvek vidíme, je pohľad, nie pravda.“ Na maľbe pracoval päť dní a pomáhali mu pri tom ďalší dvaja ľudia. Aby umenie neostalo len pri ňom ako autorovi, zorganizoval workshop, kde učil o street art deti a mládež. „Keď sa téme street art umenia viac povenujeme, isto sa môžeme tešiť na pekné práce mladých, nielen mená na stenách pod rúškom tmy,“ uzatvára koordinátorka projektu Petra Tuhárska-Maliniaková, priateľka umelca. Aj ich projekt je dôkazom, že kultúru a estetiku mesta tvoria vo veľkej miere samotní obyvatelia.

P9210013.JPGTretí projekt sa venoval ekologickej problematike. Michal Žihľavník z o. z. HERO-IN sa rozhodol pod Pustým hradom osadiť informačnú tabuľu, ktorá okoloidúcich poučí o ochrane životného prostredia. „Veríme, že sa s nadobudnutými informáciami zvýši ohľaduplnosť návštevníkov voči prírode a budú schopní si odpad zobrať so sebou a vyhodiť ho do smetných košov, kde patrí, a tak sa zabráni znečisťovaniu prírody,“ uviedol.

-eh-

 


 
 


Úvodná stránka