Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Zvolen zažije v budúcom roku stavebný rozkvetVytlačiť
 

Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet na budúci rok. Hoci výdavky sa počítajú na milióny, na úrad smerujú otázky, prečo v rozpočte nie je zmienka o najväčších projektoch, ktoré sa majú uskutočniť. Odpoveď je jednoduchá. Modernizácia okolia železničnej stanice, úprava prostredia v okolí 5. ZŠ, dokončenie rekonštrukcie námestia a mnohé ďalšie investície už totiž boli naplánované na tento rok. Ich financovanie tak prechádza do roku 2019 bez nutnosti ich nanovo plánovať.

V pozadí najväčších investícií je vidieť úspechy mesta v čerpaní peňazí z európskych fondov. Znamená to, že mesto nemusí vynakladať milióny z vlastnej kasy, no dokáže zlepšiť život svojim obyvateľom z cudzích zdrojov. „Je to akoby ste sa zúčastnili súťaže o postavenie domu, pričom podmienkou súťaže je, že musíte spracovať a predložiť najlepší projekt. Ak vyhráte, získate peniaze na stavbu domu a po administratívnej príprave môžete začať stavať. Zo svojho nemusíte dať takmer nič. Vyhrávate teda dvakrát – raz v podobe nového domu a druhýkrát v podobe toho, že vaše peniaze vám ostali a môžete ich použiť niekde inde. Preto sú eurofondy tak cenené, a preto nie je vôbec ľahké sa k nim dostať,“ hovorí vedúca ekonomického odboru mestského úradu Alena Gáborová.

Úprava priestorov okolo železničnej stanice, 5. ZŠ i Parku Ľ. Štúra

Čím väčšia suma, tým väčšie úsilie musí byť vynaložené na kvalitné spracovanie projektu.

Mestu Zvolen sa takto podarilo získať viac ako 1,8 milióna eur, ktoré už v budúcom roku použije na úplnú premenu okolia železničnej stanice. A1D.jpg„Po novom sa ľudia nebudú potkýnať o popraskaný asfalt, ani prekračovať výtlky pri nastupovaní do autobusu. Nové chodníky budú z príjemne vyzerajúcej dlažby, cesty získajú kvalitný nový povrch, vodiči určite ocenia zvýšenie počtu parkovacích miest. Cestujúcich budú pred nástrahami počasia chrániť úplne nové autobusové zastávky, samozrejmosťou sú nové koše, lavičky a úprava dnes divoko rastúcej zelene. A to hovorím len o niekoľkých pozitívach úpravy okolia železničnej stanice,“ hodnotí hlavný mestský architekt Peter Kašša. Upozornil aj na ďalšiu veľkú investíciu, na ktorú mesto získalo až 800 tisíc eur z  európskych fondov rekonštrukciu vnútrobloku ulíc Hrnčiarska, Bystrický rad a J. Kozáčeka. "Úpravy sa dočkajú povrchy, pribudne nová dlažba aj základné vybavenie ako lavičky, koše, fontánky na pitie a mnohé iné,“ hovorí architekt.

ACCamera vsadene1a.jpgVďaka tomu, že mesto bolo úspešné v získaní peňazí z európskych fondov, bude môcť vlastné ušetrené peniaze vložiť do oblastí, ktoré boli desaťročia zanedbávané. „Konečne môžeme dokončiť rekonštrukciu námestia konkrétne cesty a chodníky v okolí Parku Ľ. Štúra, ktoré dnes vyzerajú veľmi zle,“ hovorí Kašša. Zvolenčania majú ešte v čerstvej pamäti nesplnený záväzok spoločnosti VAV INVEST, ktorá mala celý tento priestor opraviť, dnes je však v konkurze, situáciu sa tak rozhodlo zachrániť samotné mesto. Pristúpi napríklad ku kompletnej výmene povrchov – vrátane položenia dlažby, aby bol vzhľad okolia parku konečne zjednotený so zvyškom pešej zóny. Prác bude, pochopiteľne, omnoho viac, ich cena je odhadnutá na približne 1,2 milióna eur.

 

Investície do športovísk

Kúpalisko Bariny 02-ALT.JPGMesto sa tiež rozhodlo investovať do zdravšieho vývoja svojich detí a mládeže – postupne opraví školské dvory pri svojich základných školách. Po modernom športovisku, ktoré vyrástlo na mieste schátraného školského dvora pri 5. ZŠ, pristúpi k úplnej rekonštrukcii školských dvorov na sídliskách Zlatý potok a Západ, spolu za 625 tisíc eur. „Žiaci, ale aj športová verejnosť si tak budú môcť zabehať na úplne nových tartanových atletických okruhoch, vzniknú nové ihriská na malý futbal, volejbal a ďalšie športy. Športoviská chceme sprístupniť širokej verejnosti, aj Zvolenčania na sídliskách tak už na budúci rok získajú možnosť zašportovať si na kvalitných povrchoch,“ uviedol vedúci odboru školstva Miroslav Marcinko. Keďže Zvolen je športovej verejnosti známy najmä hokejom, nečudo, že sa mesto chystá vynaložiť peniaze aj na veľkú opravu svojho hokejového stánku. No a medzi najvýznamnejšie budúcoročné investície rozhodne patrí aj výstavba športovo-rekreačného areálu Bariny. V prvej fáze sa uvažuje s postavením kúpaliska a plavárne, priestor je pripravovaný tak, aby sa naň zmestil 50 metrový krytý bazén.

Mesto teda v budúcom roku zúročí nielen úspechy v získavaní peňazí z európskych fondov, ale tiež dlhodobú náročnú prípravu veľkých projektov. Len štúdia obnovy školských dvorov sa pripravovala postupne od roku 2017, podobne príprava zvyšných projektov trvala minimálne dva roky. Práve v roku 2019 tak bude môcť nastať v meste skutočný stavebný rozkvet.

-ms-


 
 


Úvodná stránka