Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Ako nakladať s bio odpadom – je lepšie kompostovať či odvážať?Vytlačiť
 

Mesto Zvolen sa rozhodlo umožniť ľuďom zbaviť sa všetkého biologického odpadu zo záhrad (konáre, lístie, tráva a pod.) a predĺžilo možnosť vývozu bio odpadu do zberných dvorov až do 15. 12. 

Ide o zberné dvory na ul. M. R. Štefánika 3355 a Lieskovskej ceste 15 (odbočka na Bakovu jamu). Odpad v uvedených zberných dvoroch je možné odovzdať v pracovných dňoch od 7.00 do 15.00 hod. a v sobotu v zbernom dvore na Lieskovskej ceste od 7.00 do 13.00 hod. Odovzdanie odpadu pre občanov mesta Zvolen je bezplatné.

V roku 2017  sa prostredníctvom  hnedých nádob, ale aj veľkokapacitných kontajnerov a zberných dvorov vyzbieralo spolu 1 438 ton bioodpadu. V roku 2018 Zvolenčania už za prvých 10 mesiacov tohto odpadu vyzbierali rovnaké množstvo, pričom zber pokračuje v novembri, a teda do konca roku 2018 sa oproti roku 2017 vyzbierané množstvo ešte zvýši  o viac ako 10 %.

Najlepšie je kompostovanie

kompost.jpgEkologickejšou formou spracovania biologického odpadu je však kompostovanie. Kompostovanie je spôsob, ako si môžeme svojpomocne vyrobiť z biologického odpadu organické hnojivo, ktoré

je ideálne na pestovanie rastlín. Pomocou neho vrátime späť do pôdy živiny, ktoré sme z nej predtým pri pestovaní odobrali. Kompostovať môžeme všetky biologické odpady, ktoré vznikajú

v domácnosti, záhrade, na poli alebo pri chove hospodárskych zvierat. Ideálna je zmes najrozličnejších materiálov, ktorú musíme vhodne upraviť (podrviť, posekať, zvlhčiť, atď.) a dobre premiešať. Najjednoduchším spôsobom je kompostovanie v hrobli (kope). Stačí, ak materiál upravíme, premiešame a uložíme do požadovaného tvaru. Tento spôsob sa používa hlavne tam, kde je dostatok priestoru a väčšie množstvo materiálu. Druhým, estetickejším spôsobom je kompostovanie v zásobníkoch. Tie môžu byť z rôznych materiálov (drevo, plast, pletivo, kov, betón, kameň alebo ich kombinácie). Môžeme si ich kúpiť alebo svojpomocne vyrobiť napr. z odpadových materiálov (staré nepotrebné dosky, drevené a plastové palety, staré sudy, pletivo...). Viac informácií o kompostovaní nájdete na špecializovaných internetových stránkach, ako aj na stránke mesta Zvolen v časti Odpadové hospodárstvo.

 


 
 


Úvodná stránka