Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Udeľovanie najvyšších ocenení mesta ZA ROK 2018 je za namiVytlačiť
 

Ján Podlesný, Divadlo J. G. Tajovského, Miroslav Ábelovský a Ailsa Domanová, to sú mená osobností a inštitúcií, ktoré tento rok prijali Cenu mesta Zvolen.

cena mesta DJGT.jpgSlávnostný večer, ktorý bol spojený s udeľovaním cien mesta a cien primátorky mesta, sa nie náhodou konal v sále Divadla J. G. Tajovského. Jedným z laureátov bolo samotné zvolenské divadlo, ktoré tento rok slávi 70. výročie svojho vzniku. „Ocenenie patrí nielen súčasnému kolektívu DJGT, ale aj celej generácii zvolenských divadelníkov, ktorí sa snažia už sedem desaťročí prinášať kvalitné divadelné umenie na vysokej profesionálnej úrovni. Verím, že sa nám to darí, svedčí o tom pravidelne vypredaná sála,“ povedala riaditeľka divadla Jana Raffajová, ktorá poďakovala aj za nepretržitú spoluprácu s mestom. Divadlo prispelo programom slávnostného večera, prítomným venovali herci divadla tri piesne z predstavenia „Zajatec vlastného príbehu“.

Okrem divadla prijali cenu z rúk primátorky Lenky Balkovičovej aj právnik Ján Ábelovský, bývalý dlhoročný farár evanjelickej cirkvi a. v. vo Zvolene Ján Podlesný a pani Ailsa Rosemary May Domanová. Sála divadla dvakrát povstala, aby dlhotrvajúcou a úprimnou standing ovation prejavila laureátom úctu. domanova.jpgPrvýkrát sa tak stalo, keď na pódium prichádzala ocenená Ailsa Domanová, manželka plukovníka a Zvolenčana Alexandra Domana, ktorá napriek svojmu anglickému pôvodu prežila väčšinu života vo Zvolene. Jej život a život jej rodiny sprevádzalo počas bývalého režimu utrpenie, nespravodlivosť, vylúčenie na okraj spoločnosti, no pani Ailsa napriek tomu nikdy neupadla do beznádeje alebo rezignácie. Práve naopak, len čo to doba umožnila, rozhodla sa pomôcť veteránom, ktorí bojovali počas II. svetovej vojny aj po boku Británie a takisto ich manželkám a rodinám, ktoré kvôli tomu často znášali útoky a teror zo strany režimu. Aj za tieto záslužné činy v roku 2006 prijala ocenenie z rúk samotnej britskej kráľovnej Alžbety a neskôr sa dočkala ocenenia aj od slovenského prezidenta. Na pódiu divadla srdečne poďakovala prítomným lámavou slovenčinou: „Veľmi si cením, že ste mi udelili túto cenu, veľmi, veľmi ďakujem. Som síce Angličanka, ale mám dvoch synov a vnukov Zvolenčanov, takže patrím aj sem. Vždy budem mať rada Zvolen, ostal mi v srdci,“ povedala 91-ročná dáma. Jej slová nasledoval dlhý potlesk. Podobne tomu bolo aj v prípade Jána Podlesného, ktorého cena mesta podlesny.jpgdo divadla prišli podporiť desiatky jeho priateľov a bývalých zverencov. Z ich podpory bolo cítiť, že bývalý zvolenský farár sa nadlho zapísal do ich sŕdc, hoci v súčasnosti už žije v Senci. „Som prekvapený z toho, že si na nás aj po niekoľkých rokoch od nášho odchodu zo Zvolena niekto spomenul. Doteraz som mal skúsenosti, že ,zíde z očí, zíde z mysle‘. Som potešený z toho, že sa niekoľko Zvolenčanov odvážilo v novodobých dejinách navrhnúť evanjelického farára na cenu mesta. Zvlášť som prekvapený a potešený, že tento návrh si mesto Zvolen osvojilo,“ povedal v príhovore. Aj jeho si diváci a jeho podporovatelia uctili dlhým potleskom.

Cena mesta Abelovsky.jpgPosledným oceneným bol advokát Miroslav Ábelovský, podľa jeho slov jeden z najdlhšie pôsobiacich advokátov vo Zvolene, ktorý vychoval desiatky svojich nasledovníkov. „Netušil som, keď som v roku 1966 prišiel do Zvolena, že sa mi toto mesto stane osudným, že prakticky celý svoj aktívny život prežijem tu. Napriek tomu, že mám 70 rokov, nehodlám odísť do penzie a snáď ešte budem užitočný,“ povedal prítomným.

 

 

Okrem ceny mesta, ktorú udeľuje raz za štyri roky Mestské zastupiteľstvo vo Zvolene za výnimočné činy a výsledky, sa počas večera udelili aj ceny primátorky. Cenu z rúk súčasnej primátorky prijali piati laureáti. Archeologička Noémi Beljak Pažinová za dlhoročnú prácu odborníčky v oblasti histórie cena prim Noemi.jpga archeológie a prínos pri objavovaní významnej archeologickej lokality hradu Peťuša. Jej poďakovanie patrilo všetkým, ktorí oceňujú jej prácu, ale aj tým, ktorí sa na nej podieľajú. „Archeológia je tímová práca a ja ďakujem všetkým, ktorí nás podporujete a pomáhate nám zveľaďovať archeologické pamiatky,“ povedala a potom zažartovala: „Ruku na srdce, keď mi manžel ukázal, že je tu ešte jeden hrad Peťuša, kto by chcel robiť na manželovom hrade, keď môže na vlastnom?“ Noémi vedie od roku 2010 medzinárodnú letnú školu archeológie na Pustom hrade a od roku 2011  aj výskum na Peťuši. Ďalším oceneným bol Cena prim Pavelka.jpgarchitekt Pavel Pavelka, ktorý prispel k formovaniu modernej tváre mesta. Prijal ocenenie za dlhoročnú prácu odborníka v oblasti architektúry. Ako projektant sa podieľal na vybudovaní nájomných mestských bytov na Zlatom potoku, na Unionke, na rekonštrukcii viacerých domov na námestí atď. Aj on priznal, že projektovanie je kolektívna práca a vymenoval niekoľko ľudí, s ktorými spolupracoval.

 

Kolektívne ocenenie v mene firmy prijal Ján Hanzlík, riaditeľ DRU, a. s., za dlhoročné podnikateľské pôsobenie v meste Zvolen, výbornú propagáciu a podporu mesta doma i v zahraničí. „Dovoľte mi poďakovať cena prim DRU.jpgvšetkým predchodcom, ktorý vyrobili tento produkt taký kvalitný, budovali značku a my chceme v tejto tradícii pokračovať,“ povedal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cena prim Prachar.jpgSvoju cenu si odniesol aj športovec a športový tréner Ján Prachár (za dlhoročnú prácu športového trénera detí a mládeže, ktorý trénoval napr. aj Elenu Kaliskú, tiež prítomnú na oceňovaní).

 

 

 

 

 

Cena prim Stevonka.jpgPosledným, ktorý prijal ocenenie z rúk hlavy mesta, bol Ján Števonka. Cenu dostal za dlhoročnú prácu dobrovoľníka a pozitívne propagovanie projektov a aktivít v meste. Ako sám povedal, nezvykne veľa hovoriť, zaňho hovoria skutky.

Okrem nich ešte primátorka udelila symbolické ocenenia vo forme ďakovných listov občianskym aktivistom a ľuďom, ktorí počas uplynulých rokov aktívne prispeli k pozitívnemu rozvoju komunity. Medzi ocenenými bol občiansky aktivista Albín Geršič a dlhoročné správkyne klubov dôchodcov Nadežda Zárecká a Mária Jasovská.

Slávnostným večerom sa uzavrelo štvorročné volebné obdobie súčasného vedenia a zástupcov mesta Zvolen.

pamatna listy gersic.jpgPrimátorka poďakovala nielen poslancom a členom komisií, ale aj všetkým aktívnym ľuďom, ktorí svojou činnosťou prispeli k rozvoju mesta bez nároku na odmenu. Ako poznamenala, takých ľudí bolo mnoho.

-eh-


 
 


Úvodná stránka