Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Andrej Jankech: „Chceme tu vybudovať mládežnícku základňu v stolnom tenise.“Vytlačiť
 

Je prorektorom pre pedagogickú prácu na Technickej univerzite Zvolen, no okrem toho aktívny hráč stolného tenisu. Vo Zvolene sa rozhodol založiť oddiel. Stolný tenis podľa neho patrí medzi najdostupnejšie aj najrýchlejšie športy. Andrej Jankech.

Ako vznikla myšlienka založenia stolnotenisového klubu?

jankech2.jpgPochádzam z Bytče, kde som ako 6-ročný začal hrávať stolný tenis. Hrával ho aj môj otec. Do 18 som hrával aktívne, počas vysokej školy som to prerušil a po ukončení štúdia som prešiel do Zvolena. Istý čas som o stolný tenis nejavil záujem a nevenoval sa mu. Minulý rok sa mi pritrafila do cesty organizácia Zimnej univerziády SR, kde jedným zo športov bol aj stolný tenis. Podarilo sa nám celkom slušne zorganizovať stolnotenisový turnaj a určitým spôsobom ma to naštartovalo znova sa venovať tomuto športu. Začal som hrávať v Sielnici neďaleko Zvolena a postupne sme na univerzite v rámci vysokoškolského športového klubu TJ Slávia založili aj stolnotenisový oddiel. Dal som sa do spolupráce so známymi a skúsenými trénermi, ako je Peter Cerovský a Zdenka Klimová a od septembra tohto roku sme sa prostredníctvom náborov na základných školách snažili osloviť deti a ponúknuť im tréningy. Máme aj prvé výsledky – v polovici decembra bol jeden z chlapcov Matúš Konôpka na oblastnom turnaji a získal tretie miesto. Teší nás to a motivuje do ďalšej práce.

Čím vám učaroval tento šport?

Pochádzam z mesta, kde bola možnosť hrať futbal alebo stolný tenis. (Smiech) Ako dieťa som robil obidvoje – futbal v lete, stolný tenis v zime. Mám rád súťaženie, porovnávanie, loptové športy a stolný tenis je šport, kde sa snúbi koordinácia, technika aj rýchlosť. Mne sa tento šport páči, je veľmi rýchly a pri žiadnom inom športe sa tak dobre nespotím.

Darí sa vám oslovovať dnešných mladých ľudí, je o stolný tenis záujem?

Pôvodne som si myslel, že vzhľadom na jeho relatívne výhody (finančne nenáročný šport a môže ho hrať každý bez ohľadu na fyzické danosti) bude záujem väčší. Začiatkom decembra sme v spolupráci so Slovenským stolnotenisovým zväzom zorganizovali na ZŠ Námestie mládeže akciu Stolný tenis do škôl, kde sme mali aj reprezentačného trénera Slovenska a reprezentantku, Zvolenčanku Nikolu Púchovanovú. Deťom sme formou exhibície ukázali tento šport. Takmer všetky deti na konci zdvihli ruky, že by chceli stolný tenis hrávať, ale, samozrejme, na tréning ich prišlo menej. Mládeži treba šport ponúkať. Môj názor je, že deti by aj chceli športovať, ale veľmi to závisí od rodičov. Stojí to čas a energiu navyše popri povinnostiach, ktoré majú v škole a doma.

Aké podmienky sa vám podarilo vytvoriť na univerzite?

Nie je to jednoduché, pretože Slávia má trinásť oddielov a všetky oddiely majú svoje nároky na priestory. Podarilo sa nám po dohode s univerzitou získať priestory dvakrát do týždňa a ak sa to rozbehne, budeme sa snažiť vytvoriť ešte viac možností na hranie.

Koľko detí je aktuálne v oddiele?

stolný tenis do škôl.JPGOddiel sme založili v marci, nábor robíme od septembra. Máme asi 12 – 15 detí, zároveň sme založili oddiel mužov, ktorý hráva v rámci druhej oblastnej ligy a celkom úspešne sú na druhom mieste v tabuľke (k 18. 12. – pozn. redakcie). Čo sa týka mládeže, začali sme s deťmi od 6 do 10 rokov a uvidíme, ako sa vyvinieme. Radi by sme nadviazali na úspešnú stolnotenisovú minulosť vo Zvolene. Hráči napr. pod Doprastavom kedysi hrávali aj prvú ligu. Aj projekt Stolný tenis do škôl svedčí o tom, že je snaha celého zväzu rozšíriť stolný tenis medzi deti a mládež.

Úspechom určite je, že sa vám podarilo pritiahnuť zaujímavých trénerov. Majú záujem ísť do takýchto nových vecí?

Spomínaní dvaja tréneri sú veľmi úspešní a podarilo sa im s ich zverencami v minulosti dosiahnuť veľké úspechy. Boli tam aj tituly majstra Slovenska. Jeden z trénerov je predseda Oblastnéhostolnotenisového zväzu Zvolen. Máme rovnaké názory na podporu športu, majú veľký záujem tento šport vo Zvolene naštartovať.

Načrtli ste už aj nejaké výsledky. Je ešte niečo, čím sa môžete pochváliť, aj keď existujete veľmi krátko?

Zatiaľ nebola šanca vychovať hráčov, ktorí by dosahovali väčšie úspechy. Za úspechy nášho oddielu môžem považovať najmä organizáciu rôznych podujatí. Minulý rok sme tu mali majstrovstvá oblasti, TOP 10 Banskobystrického kraja žiactva či rôzne krajské bodovacie turnaje mládeže. V tejto sezóne nám na našu žiadosť pridelil stolnotenisový zväz organizáciu dvoch slovenských pohárov mládeže. Ide o turnaje najvyššieho rangu medzi mladými na Slovensku. Okrem toho organizujeme turnaje dospelých. V lete sme mali prvý ročník Debl cupu, turnaj v štvorhrách, zúčastnilo sa ho viac ako päťdesiat hráčov, dokonca sme tu mali hráča z extraligy. Zatiaľ sa teda angažujeme skôr z organizačnej stránky. Výchova mládeže je beh na dlhšiu trať.

Aké máte ďalšie vízie, ciele?

Určite sa chceme ďalej venovať deťom, ktoré stolný tenis baví. Radi by sme privítali aj ďalšie deti, ktorým by sa zapáčil tento šport. Chceli by sme tu vybudovať základňu mládeže, ktorá by bola konkurencieschopná v kraji.

Kde si vás záujemcovia o stolný tenis môžu nájsť?

Dostanú sa k nám prostredníctvom webovej stránky TJ Slávia, máme aj vlastnú stránku. Takisto nás nájdu prostredníctvom Oblastného stolnotenisového zväzu Zvolen. Záujemcov berieme priebežne, v náboroch pokračujeme ďalej, ideálne sú pre nás deti vo veku 6 – 8 rokov. Môžu to byť aj deti, ktoré už robia iný šport.

Stíhate si popri týchto aktivitách ešte zahrať?

Áno. Aktivity detí sú dvakrát do týždňa, ja sa tiež snažím zahrať si dvakrát do týždňa, prípadne cez víkend na súťažiach, jednoducho, priestor pre seba si nájdem.

-eh-

FOTO: Archív Jankech

 


 
 


Úvodná stránka