Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Vodeodolná Biblia, najmenšia Biblia či mp3 – to všetko predstavila výstavaVytlačiť
 

V januári do Zvolena opäť zavítala výstava Biblia na cestách. 250 rôznych exemplárov tejto najznámejšej knihy na svete si mohli návštevníci vychutnať v Krajskej knižnici Ľ. Štúra.

biblia.JPGVýstava sa prvýkrát na Slovensku objavila v roku 2011. „Vtedy obsahovala približne 100 kusov kníh, po siedmich rokoch ich je okolo 250,“ povedal organizátor výstavy Milan Šurman, ktorý sa s prítomnými divákmi podelil o rôzne kuriózne druhy Biblie, dostupné na výstave. „Nájdete tu zaujímavosti ako Bibliu vyrobenú na mp3, ktorá bola vytvorená pre obyvateľov Papua-Novej Guiney, ktorí nevedia čítať, preto počúvajú. Potom výnimočnú Bibliu Dalí, ktorá je 17-kilová, pred ôsmimi rokmi sa predávala za 2 900 eur a jej cena ako zberateľského kusu stále stúpa. Náš najmenší exponát má 3 x 4 cm, mládežníci zvyčajne testujú, či sú schopní niečo prečítať,“ zaujal Šurman. Podelil sa aj o svoj príbeh, prečo považuje Bibliu za výnimočnú knihu. „Na Morave som štyri roky pracoval s väzňami vo väznici Mírov, kde sme študovali Bibliu. Zo siedmich ľudí sa dvaja-traja rozhodli pokrstiť na dôkaz toho, že sa rozhodli zmeniť,“ povedal a dodal: „Biblia nie je kúzelná kniha, ale má moc pre tých, ktorí ju berú vážne a snažia sa jej porozumieť.“

Výstava ponúkla pohľad na rôzne prevedenia Biblie, ktoré na jednom mieste jednoducho nenájdete. Jej otvorenie sprevádzal aj príhovor novozvoleného biskupa západného dištriktu evanjel. cirkvi augs. vyznania Jána Hroboňa. Fascinuje ho, že napriek tomu, že bola napísaná pred stovkami rokov, jej posolstvo je stále rovnaké. „Je to živá vec súčasnosti a niečo aj pre našu budúcnosť,“ dodal. Prvá podoba Biblie bola spísaná okolo roku 100 n. l. a trvalo ďalšie storočia, kým sa určil kánon novej zmluvy.

-eh-


 
 


Úvodná stránka