Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Vlak Zvolen – Šahy opäť premávaVytlačiť
 

Po pätnástich rokoch sa na trať medzi Zvolenom a Šahami vrátili vlaky. Podľa plánu začali jazdiť 2. januára. Opätovné spustenie trasy sprevádzalo nadšenie.

vlak.jpgV oboch smeroch premáva celkovo 22 vlakov najmä v pracovných dňoch. V prípade záujmu verejnosti by spojov mohlo podľa informácií ministerstva ešte pribudnúť.

O možnosti opätovného spojenia medzi Zvolenom a Šahami sa rokovalo vo Zvolene už v roku 2016. Na mestskom úrade sa stretlo sedem primátorov a starostov, zástupcov miest a obcí, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti trate – Sliač, Zvolen, Krupina, Banská Bystrica, Dudince, Hontianske Nemce a Šahy. Vtedy sa hovorilo o predĺžení trate až do Budapešti, do ktorej chýba 300 m úseku na slovenskej strane a 6,3 km na maďarskej strane. Túto víziu sa zatiaľ nepodarilo naplniť.

Spustenie trasy Zvolen – Šahy ľudia aj samotní primátori privítali s nadšením.

„Som veľmi rada, že sa to podarilo, aj keď to v roku 2016 ešte nevyzeralo reálne. Po stretnutí s pánom ministrom dopravy Ersékom minulý rok sme už vedeli, že tento, pre mnohých sen sa stane realitou,“ povedala primátorka Lenka Balkovičová.

74-kilometrová trasa Zvolen – Šahy bola zastavená v roku 2003. Dôvodom bol nízky záujem cestujúcich. Trať bola udržiavaná len pre potreby nákladnej dopravy. Jej opätovné spustenie inicioval práve súčasný šéf rezortu dopravy. „Celkovo 11 osobných vlakov premáva v úseku Zvolen – Šahy a opačne, 4 vlaky v úseku Dudince – Šahy a 7 vlakov v úseku Krupina – Zvolen. Rozloženie vlakov je zamerané na nosné sídla tohto regiónu, teda Krupinu, Zvolen, Dudince, Šahy a Hontianske Nemce, ktoré majú najväčší potenciál z pohľadu mobility cestujúcich.  Prioritne tieto vlaky zabezpečujú dopravu do/zo školy a práce. Zároveň majú prípoje v Šahách na smer Čata a vo Zvolene najmä na diaľkové spoje smer Bratislava a Košice. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, čím sa umožní rýchlejšie cestovanie,“ uvádza sa v tlačovej správe ministerstva dopravy.

-eh-

 

 

 


 
 


Úvodná stránka