Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Zvolenský spevácky zbor spieval v ČeríneVytlačiť
 

Zvolenský spevácky zbor pod vedením t. č. zastupujúcej dirigentky Oľgy Brozmanovej spieval  20. 1. 2019 priaznivcom zborového spevu v krásnom priestore kostolíka v Čeríne, kam zbor pozval miestny pán farár Mgr. Dušan Mesík - správca farnosti Čerín, aby spríjemnil obyvateľom obce nedeľné popoludnie.

ZSZ_Cerin_1.jpgProgram účinkujúceho speváckeho zboru tvorilo viac hudobných blokov, v ktorých si poslucháči prítomní na koncerte mali možnosť vypočuť skladby  s vianočným podtónom (aby na nedávne sviatky Vianoc tak rýchlo nezabudli), a potom rôzne skladby známych i menej známych našich i zahraničných autorov upravené pre zbor.

Stretnutie zborových spevákov a domáceho publika z obce Čerín bolo odovzdať prítomným koncertný hudobný darček, aby sa k poslucháčom, cez ponúknuté piesne a sviatočné slovo ešte na chvíľku vrátil krásny pocit šťastia a pohody z uplynulých vianočných sviatkov, ale tiež aby aj v danej lokalite spoznali vlani jubilujúci, už 135 ročný Zvolenský spevácky zbor, a stali sa jeho ďalšími priaznivcami. Priali by sme si, že možno  v Čeríne sa nájde niekto, kto v budúcnosti rád vstúpi do radov zborových spevákov, pretože dvere do speváckeho zboru sú otvorené každému kto vie spievať, spieva rád a je mu blízky zborový spev.

A keďže repertoár zboru je naozaj rozmanitý,  nechýbali v ňom skladby sakrálne, spirituály, ale tiež  piesne ľudové upravené pre zborový spev. V podaní zborových spevákov na  koncerte zazneli piesne z repertoáru zboru, ktoré vedenie zboru vybralo s láskou pre spomínané publikum a tiež pre priestor, v ktorom sa koncert v daný deň konal. Po záverečnej skladbe koncertu nasledovala veľmi srdečná rozlúčka spevákov zboru s vedením farnosti, výmena darčekov (knižné publikácie, kvety) a nechýbalo ani záverečné spoločné fotenie v prekrásnych priestoroch dominanty obce Čerín v ranogotickom kostole sv. Martina zo začiatku 14. storočia, ktorý je jednou z najvzácnejších pamiatok existujúcich v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Anna Dovčíková, ktorá sprevádzala celý koncert aj sprievodným slovom poďakovala prítomnému publiku za milú pozornosť, a potlesk, ktorým boli účinkujúci obdarúvaní počas vystúpenia. Stretnutie sa skončilo prianím do nového roku vysloveným za vedenie zboru a všetkých účinkujúcich spevákov.

Na záver bola  vyslovená nádej, aby toto vystúpenie Zvolenského speváckeho zboru nebolo v Čeríne posledné, a aby sa zbor čoskoro v priestoroch miestneho kostolíka mohol opäť uviesť svojim novým programom.

Napísala: Anna Dovčíková, ZSZ,  o. z. Zvolen

Foto: Priska Joščáková

 


 
 


Úvodná stránka