Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Zvolenský zámok bol plný papiera Vytlačiť
 

Medzi múrmi Zvolenského zámku sa mesiac ukrýval papier. Papier pretvorený do originálnych kusov nábytku vytvorených študentmi Technickej univerzity vo Zvolene a Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Výstava „Made in paper“ prebiehala v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku od 17. januára do 17. februára a návštevníkom priniesla zaujímavé inšpirácie.

made in paper.jpgCelkovo 24 študentov predstavilo výsledky svojej práce na zadaní papierového dizajnu. Projekt trval zhruba od jari 2017 a jeho súčasťou bolo niekoľko stretnutí, prednášok, workshopov a výstav. Výsledkom boli zaujímavé práce – stoličky, kreslá, vešiaky, stolíky, hračky a iné. Diela zvolenských študentov spolu s českými boli vystavené aj v Miláne, Fare a Drážďanoch. „Dali sme študentom rovnaké zadanie, robili na tom samostatne a potom sme porovnali výsledky,“ hovorí Vladimír Kovařík, vedúci ateliéru produktového dizajnu Univerzity T. Baťu, ktorý zastupuje českú stranu. „Spolupráca ukázala, že napriek tomu, že sme minulý rok oslávili 25 rokov rozdelenia ČSR, stále fungujeme bez problémov, sme si blízki,“ dodal. René Baďura z Technickej univerzity to potvrdzuje. „Obidve školy sú mimo centra krajiny, majú podobné problémy, ktoré nás spojili.“ Hlavným cieľom „papierovej“ výstavy bolo vytvoriť niečo ľahké, kompaktné a prenosné. „Podmienkou bolo, aby sa to všetko vošlo do dodávky,“ smeje sa Vladimír Kovařík. A to sa podarilo. Výstava je podľa neho elastická, dá sa previezť, dá sa zväčšiť aj zmenšiť. Pre študentov bolo papierové zadanie netradičnou výzvou. „Výroba nás dosť zaskočila, mysleli sme si, že to bude jednoduchšie,“ smeje sa Ivan Jedinák, šiestak na katedre dizajnu nábytku a interiéru. Hovorí, že išlo o netradičný materiál, s ktorým sa museli učiť pracovať. Videné diela by si podľa študentov mohli vytvoriť aj ľudia sami. Študentom sa páčila spolupráca s českou stranou, aj keď ich vzájomný kontakt bol minimálny. „Boli sme sa pozrieť v ateliéroch v Zlíne,“ upresňuje.

Súčasťou vernisáže výstavy bol aj krst novej knihy „Podoby dizajnu“ o dizajnérskej a pedagogickej tvorbe dizajnéra a pedagóga Mariána Ihringa, ktorý sa podieľal aj na projekte „Made in paper“. „Kniha dokumentuje nielen jeho prácu, ale aj vývoj v dizajne po 89. roku, keď sa menili spoločenské podmienky a dizajn sa etabloval inak ako pred revolúciou,“ hovorí autorka knihy Elena Farkašová z katedry dizajnu nábytku a interiéru a upresňuje: „Od ručnej práce, kresby sme sa presunuli k digitalizácii, výpočtovej technike, používame pri dizajnérskej tvorbe nové prostriedky. Prudko sa to zmenilo.“ Kniha vznikla v spolupráci so samotným jubilantom Mariánom Ihringom, na grafike sa podieľala jeho manželka Viktória Ihringová. Kúpiť ju je možné v predajni na TUZVO.

-eh-

 


 
 


Úvodná stránka