Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Ulicami mestaVytlačiť
 

Nenápadná ulička vo východnej časti mesta je venovaná rytierovi magistrovi Dončovi, ktorého život je úzko prepojený s históriou mesta. Nie je tak dôležitý ako kráľ Belo IV., ktorý má svoju ulicu hneď vedľa, no naďalej v dejinách mesta zaujíma významné postavenie.

Rytier Donč získal svoje postavenie postupne.  K politike ho priviedol jeho strýko, zvolenský župan Demeter, ktorý sídlil na dnešnom Pustom hrade. Spoločne s ním bojoval proti kráľovi Karolovi Róbertovi I. Túto bitku prehrali, no čo je zaujímavé, Donč sa neskôr pridal na stranu kráľa. Ten vrátil zvolenskú župu rovno do rúk mladého Donča. Donč sa stal blízkou osobou kráľa a stál pri viacerých jeho reformách, dokonca ho sprevádzal na pápežský dvor. Donč mal veľmi kladný vzťah k dnešnému Pustému hradu a zaslúžil sa o jeho rozvoj. Jedna z častí hradu sa dnes pracovne volá po ňom - Dončov hrad. Donč podporoval rozvoj baníctva a rozširovanie mestských výsad. V tej dobe sa už Zvolen spomína ako civitas (obec), čo naznačuje významnejšie sídlo. Donč postupne získal veľké majetky, jeho druhým najobľúbenejším miestom bol Ľupčiansky hrad. Je to azda spôsobené aj tým, že tam našiel svoju manželku, dcéru kastelána. Magister Donč bol veľkým staviteľom hradov. Postavil alebo prestavil mnoho hradov na strednom Slovensku, napr. Sklabinský hrad, hrad Liptovský Hrádok, hrad Dobrá Niva a mnohé ďalšie. Bol inšpirovaný gotikou a dal postaviť či opraviť viacero kostolov.

Ešte počas Dončovej vlády v 14. storočí sa zvolenský komitát (správna jednotka) začal členiť na menšie stolice, medzi nimi aj zvolenskú. Zvolen bol častým cieľom panovníkov milujúcich poľovačku. Za vlády kráľa Karola Róberta sa Uhorsko a najmä Slovensko stalo veľmi rozvinutým.

S manželkou mal Donč štyroch synov. Zomrel v Komárne. Miesto definitívneho odpočinku tohto rytiera nie je známe. Vieme len, že si veľmi prial byť pochovaný v kostole v Ľupči, dokonca o to požiadal samotného pápeža. Ten súhlasil. Jeho hrob sa však dodnes nepodarilo objaviť, hoci sa o to snažil aj jeden z jeho obdivovateľov, archeológ Václav Hanuliak.

-eh-monografia Zvolen-wiki-a i.-


 
 


Úvodná stránka