Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Budeme naďalej kosiť inak – ako pokračuje projekt mestských včiel?Vytlačiť
 

Mesto Zvolen sa v roku 2017 v spolupráci s CEEV Živica a Technickou univerzitou zapojilo do projektu „Mestské včely“. Ako jedno z prvých miest otestovalo na vybraných mestských pozemkoch iný prístup k zeleni – namiesto nakrátko vykosenej trávy striedavé kosenie v pásoch, namiesto tradičnej výsadby kvety, ktoré lákajú a vyživujú hmyz, pribudli originálne hmyzie hotely... Projekt priniesol pozitívne výsledky, no miestami aj otázky či nepochopenie občanov. Ako bude pokračovať v roku 2019? Odpovedá Petra Ježeková z CEEV Živica.

Ako hodnotíte prvé dva roky projektu mestské včely?

20170828_121042.jpgProjekt vo Zvolene prebiehal v rokoch 2017 a 2018 a z môjho pohľadu bol úspešný. Podarilo sa nám v spolupráci s mestom, Technickou univerzitou a niektorými základnými a materskými školami vytvoriť viac kvitnúcich plôch pre opeľovače, ako sme pôvodne plánovali. Napriek veľkému suchu sa nám podarilo udržať vysiate kvetinové pásy aj trvalkové záhony a plochy so zmeneným režimom kosenia (nie 5x, ale 2x vo vhodných termínoch) boli krásne zelené. Samozrejme, vyvstali počas realizácie rôzne problémy, ale všetky sme úspešne vyriešili. Väčšina obyvateľov, s ktorými sme komunikovali, bola so zmeneným režimom kosenia na vybraných plochách spokojná a páčilo sa im, že trávniky nie sú v horúcom počasí vysušené a prašné a mesto aktívne pristupuje k podpore opeľovačov. Školy a škôlky boli nadšené, deti doteraz o kvetinkách hovoria a úspech mala aj pátračka vytvorená na Zlatom potoku. Veľký úspech mali aj vzdelávacie programy priamo na včelniciach – v Arboréte Borová hora v spolupráci s Technickou univerzitou a na Rozprávkovej včelnici na Hviezdoslavovej ulici pod vedením Petra Sviteka, manažéra projektu vo Zvolene. Programov sa zúčastnilo viac ako 300 detí. Zuzana Gallayová z Technickej univerzity spolu so svojimi študentmi vytvorila výučbový program pre školy – Za našim domom žije hmyz, ktorí otestovali na školách. O program bol veľký záujem a bude školám ponúknutý aj v tomto roku. Naviac ponúknu lektorované programy priamo na novom Včelom bufete pri univerzite.

Aké pozitívne výsledky priniesol – čo sme sa naučili o mestskej zeleni?

Obyvatelia zistili, aké môžu byť výsadby krásne a bohaté na rôzne druhy kvetov a bylín, často sme ich videli, ako si čítajú infotabuľky alebo sa pri výsadbách pristavujú. Na plochách so zmeneným režimom kosenia bolo vidno rozličné druhy vtákov, zajace, veľké množstvo hmyzu a vďaka dobre zachovanej pôvodnej vegetácii na Sekieri aj veľa zaujímavých kvetov a rastlinných druhov. Pán docent Karol Ujházy z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý je skvelý botanik, začal so študentmi robiť na plochách pokusy s rozširovaním pôvodných kvitnúcich rastlín pomocou prenášania sena či mačiny. Sme veľmi zvedaví, ako to bude fungovať. Bolo by skvelé, ak by sa takto mohli vo Zvolene šíriť pôvodné druhy lúčnych rastlín a vracať sa naspäť na svoje miesta prirodzeného výskytu. Výskumníčky Hana Ollerová a Andrea Zacharová spolu so študentmi zase robili fytocenologický prieskum lokalít zahrnutých v projekte a v praxi overujú pozitíva zmeneného režimu kosenia na rastlinné spoločenstvá a ich vývoj. Docent Wiezik z Technickej univerzity nám zas pomohol zmapovať samotárske včely a iný dôležitý hmyz a ukázal nám miesta jeho prirodzeného výskytu. Objavili sme vďaka nemu krásu holej pôdy, odkrytých odbagrovaných svahov či betónových plotov s dierami, ktoré všetky skrývajú fascinujúci svet samotárskych včiel, ktoré neštípu, ale zato výdatne opeľujú. O mestskej zeleni vo Zvolene sme sa teda naučili najmä to, že je ešte stále plná domácich druhov rastlín aj živočíchov, a že našou úlohou je tieto miesta podporiť a zachovať. Neustálym informovaním možno obyvateľov vzdelávať, aby vedeli, prečo sa niekde kosí inak a že za ich domom žije fascinujúci hmyz. Mesto Zvolen sa tak pripojilo k európskemu trendu podpory zelenej infraštruktúry v mestách, otestovalo nový manažment trávnych porastov a otvorilo tému, ako podporiť včely a ďalšie opeľovače v meste.

Čo sa nepáčilo ľuďom a prečo? Ako to možno zmeniť?

Niektorí obyvatelia mali výhrady voči plochám so zmeneným režimom kosenia. Vyššia tráva sa im nepáčila a argumentovali tým, že nechcú mať prírodu hneď za panelákom, že keď majú chuť, tak si zájdu za mesto. Vysvetľovali sme im funkciu takejto zelene aj v meste – napríklad zníženú prašnosť, zvýšený výpar vlhkosti a s tým spojené ochladzovanie okolia v lete a zadržiavanie vlhkosti. Nakoniec sme dospeli ku kompromisnému riešeniu, keď sa nekosené pásy posunú o pár metrov ďalej spod okien domu. V lokalite Sekier sme riešili nedokášanie lúky až k chodníku, čo niektorým obyvateľov prekážalo – toto sa vyriešilo jednoducho dôslednejším kosením pri chodníkoch a miestach, kadiaľ obyvatelia chodia. Môžem povedať, že na nevyskytlo nič naozaj závažné alebo nejaký väčší odpor – práve naopak, pozitívne ohlasy boli vo väčšine. Spomeniem aj úspešný pokus s kosením sekierskych plôch miestnym zvolenským farmárom, ktorým zabezpečil unikátnu kŕmnu zmes bylín a tráv na zimu pre svoje kozy namiesto toho, aby takto pokosené lúky skončili na skládke odpadu, prípadne zmulčované na ploche, čo mnohé rastliny likviduje a pomáha rastu burín. Našli sa aj miestni ľudia, ktorí sami dobrovoľne pomáhali pri vysádzaní a údržbe nektárodajných plôch či pri osádzaní hmyzích hotelov – ďakujeme.

Súčasťou projektu boli aj tzv. hmyzie hotely, ktorých dizajn navrhli študenti Technickej univerzity, za čo aj vyhrali 1. miesto na medzinárodnej konferencii ŠVOČ v umeleckej sekcii. Okrem toho, že sú tieto objekty zaujímavé a estetické, na čo slúžia?

Hmyzi_hotel_SVOC_image14.jpgSme veľmi hrdí na to, že hmyzie hotely umiestnené vo Zvolene pochádzajú z hláv študentov pod vedením pedagogičky Ivety Melicherčíkovej z Technickej univerzity vo Zvolene a že ich vyrábal zvolenský remeselník Patrik Kolárik. Hmyzie hotely suplujú to, čo sme z mesta odstránili alebo veľmi eliminovali – staré drevo, stromy s dutinami, múriky z nepálených tehál, steny s rôznymi otvormi, kopy kameňov, lístia či iný prírodný materiál, v ktorom si môže nielen hmyz nájsť úkryt, miesto na rozmnožovanie či oddych. Hmyzie hotely ponúkajú hmyzu útočisko – obsahujú rôzny materiál (slama, tehly, šišky, navŕtané drevo, trstina...), aby prilákali rozličné živočíchy. Čo najširšia škála druhov hmyzu je však pre biodiverzitu našej vegetácie zásadná – rozmanitosť znamená stabilitu. Je preto dôležité, aby sme pre hmyz vytvárali podmienky, kde môže žiť. Okrem napríklad ponechávania vhodného starého dreva je to aj stavba tzv. hmyzieho hotela. Nájomníci sa nám odvďačia nielen tým, že opelia kvety, ale aj udržiavajú rovnováhu záhradných „škodcov“ v prírode.

Na ktorých plochách by mal projekt pokračovať a ako?                                          

O tom, na ktorých plochách bude projekt v tomto roku pokračovať, sa ešte rozhodujeme s mestom a firmou, ktorá údržbu realizuje. Cieľom je snažiť sa zachovať všetky vytvorené plochy. Nie vždy to je možné – napríklad kvôli cestárskych úpravám a podobne, ale vyzerá to tak, že väčšina ostane zachovaná a dokonca sa pridajú plochy nové. Budeme radi, ak budú ľudia sledovať webovú stránku mesta Zvolen, kde sa o plánovaných plochách dozvedia aktuálne informácie a stránku www.mestske-vcely.sk. Plocha na cintoríne v rámci Záhrady spomienok, plochy v areáli TUZVO a v školách  (Základná škola M. Rázusa, Zlatý potok a Materská škola Ďatelinka, Podborová)ostávajú určite, zachovať chceme aj druhovo vzácnu plochu na Sekieri a plochy na Zlatom potoku. O ploche na Západe chceme rokovať s povodím Hrona, pretože aj vhodný manažment kosenia pobrežných porastov je nevyhnutný na zachovanie týchto citlivých a druhovo jedinečných lokalít.

Informovanie a komunikácia sú dôležitou súčasťou, preto 29. 4. organizujeme konferenciu Príroda v meste (registrácia na: www.mestske-vcely.sk/aktuality), plnú praktických skúseností a priestoru na diskusiu.

Ako môžu projekt podporiť samotní ľudia?

DSC_0319.JPGBudeme radi, ak pri prechádzkach „skontrolujú“ osadené hmyzie hotely a dajú nám vedieť, ak by bolo treba niektorý opraviť. Rovnako sme zvedaví na všetky reakcie – pozitívne aj negatívne, aby sme mohli projekt zlepšovať a hľadať kompromisy všade tam, kde by mohol byť problém. Ak by obyvatelia vedeli o nejakej ploche, ktorú majú blízko a mohla by sa kosiť inak, nech sa určite ozvú. Na vlastných pozemkoch či balkónoch môžu hmyz podporiť pestovaním nektárodajných a peľodajných rastlín – napríklad rôznych byliniek. Dôležité je vzdať sa chémie pri pestovaní a ošetrovaní rastlín či údržbe chodníkov a ciest a uvítali by sme, ak by obyvatelia iniciovali u svojich poslancov prechod celého Zvolena na Zónu bez pesticídov, ako má napríklad mesto Trnava. Na záhrade môžu ponechať nejakú „divokú“ časť pre prírodu a s deťmi pozorovať, čo sa tam objaví. V prípade otázok, prosím, kontaktujte: svitek@zivica.sk

-eh-


 
 


Úvodná stránka