Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Zvolenčania, ktorí už dvadsať rokov žijú barokoVytlačiť
 

Vidieť ich môžete v historickom oblečení, s (ne)bezpečnými zbraňami v ruke, vždy pripravených vás pobaviť alebo prekvapiť. Ricasso – šermiari z juhovýchodnej bašty Zvolenského zámku, ako samých seba označujú, oslávili tento rok dvadsiate výročie svojho vzniku.

ricasso.JPGSkupinu založil v roku 1999 bývalý športový šermiar Robo Vasil, ktorý sa inšpiroval svojím predchádzajúcim pôsobením v „Spoločnosti veselých šermiarov  Cassanova" v Banskej Bystrici.  „Obvolal som partiu ‚vyslúžilcov‘ z klubu športového šermu vo Zvolene a 17. januára sme sa prvýkrát stretli na nádvorí Zvolenského zámku. Veľmi nám vyšiel v ústrety vtedajší správca zámku Peter Heneš, ktorý nám poskytol zázemie v juhovýchodnej bašte,“ hovorí Robo a so smiechom dodáva: „Dodnes nám tam občas chodí pošta, hoci tam už oficiálne nesídlime.“

Skupina sa postupne rozvíjala, členovia absolvovali školy šermu  u slobodného šermiarskeho majstra Petra Kozu. Členovia Ricassa sa primárne venujú obdobiu baroka, 17. storočiu, čomu prispôsobujú odev, zbrane aj charakter predstavení. „Mňa osobne od malička fascinovali mušketieri a príbehy o nich. Toto obdobie mi dodnes pripadá ako veľmi atraktívne, a to z pohľadu kostýmov, výzbroje či samotného spôsobu života,“ hovorí šermiar, ktorý verí, že ich vystúpenia sa páčia aj divákom. „Človek, ktorý si oblečie historický kostým, v tom momente žije danú dobu a vzbudzuje u diváka jej ilúziu. Nemal by si zároveň dať slnečné okuliare a cigaretu do úst,“ vysvetľuje Robo.

Za dvadsať rokov šermiari z Ricassa nacvičili približne 20 scénok, či už rozprávok, humorných, alebo bojových scén, s ktorými precestovali Slovensko aj Česko. Mnohí Zvolenčania si možno spájajú skupinu Ricasso aj s podujatím Noc strachu a smiechu na Zvolenskom zámku, ktoré píše svoju históriu dodnes. „Pod vznik tohto podujatia sa podpísala spolupráca s Tonym Hrdým z historického, hudobno-divadelného združenia Tormen, ktoré sa venuje humornému zobrazovaniu rôznych dobových popráv. Organizátorský trojlístok postupne doplnilo Divadlo na vysokej nohe. Tento rok je podujatie plánované na začiatok jesene,“ hovorí Robo Vasil.

Okrem toho tento rok pri príležitosti svojho výročia pripravujú „Ricassáci“ prierez historickými scénkami, ktoré uvidia aj diváci v partnerskom meste Prachatice.

Do svojich radov stále prijímajú aj nových členov. „U mnohých mladých záujemcov často absentuje potrebná trpezlivosť. Ich ,hurá predstava‘ často naráža na nevyhnutnosť postupnej, dlhodobej práce a učenia sa,“ hovorí Vasil a dodáva: „Sme otvorení všetkým novým mladým, aj zrelým záujemcom. “

 

-eh-


 
 


Úvodná stránka