Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Peter Krnáč: „Orientačný beh je náročnejší, koordinuje bežecké schopnosti a núti človeka používať rozum.“Vytlačiť
 

Vždy tvrdil, že nebude behať, lebo je to strašný šport. Svojich prvých pretekov sa zúčastnil v roku 2009 ako 32-ročný a s prestávkami sa orientačnému behu venuje dodnes. Rozbieha aktivity a pripravuje preteky, ktorými chce osloviť aj Zvolenčanov. Peter Krnáč z Viatoris Zvolen.

Ako ste sa dostali k orientačnému behu?

krnáč.JPGDosť neskoro, cez bratranca. Potreboval som si len vyvetrať hlavu a rozhodol som sa ísť pozrieť na nejaké preteky a spoznať nových ľudí. Dal som si podmienku, že mi bratranec všetko predtým vysvetlí a pôjdeme to skúsiť. Prvýkrát sme išli na Stráže s mapou klubu TJ Mladosť Zvolen. O dva týždne sme išli na Kováčovú, hneď potom som sa už zúčastnil veľkých medzinárodných pretekov Veľká cena Slovenska 2009 na Silickej planine pri Rožňave. Tam ma to chytilo úplne a začal som sa tomu venovať.

Orientačný beh ale nie obyčajný beh.

Nie, pretekár sa pohybuje po teréne pomocou mapy a buzoly. Používajú sa špeciálne mapy pre lesný terén v mierke 1 : 10 000, 1 : 15 000, teraz existujú aj v mierke 1 : 7,500. Kontroly sú označené lampiónmi na stojanoch, na ktorých je špeciálna elektronická krabička, kde si pretekár označí čip, do ktorého sa zapíše čas a číslo kontroly. Väčšinou ide o preteky s určeným poradím kontrol, takže bežec sa pohybuje podľa daného poradia kontrol. Vyhráva ten, kto si zvolí najrýchlejší postup a do cieľa príde s najlepším časom a správnym poradím kontrol.

Môže tento šport robiť aj človek bez orientačného zmyslu, ako napr. ja? (Smiech)

Vždy sa to dá naučiť. Pre menej zdatných, ktorí sa boja, že sa v lese stratia, prichádzajú orientačné behy už aj do miest. Človek sa vie v meste lepšie orientovať pomocou budov a iných záchytných bodov, čo je jednoduchšie ako v lese. Každý sa to môže naučiť, keď som sa to naučil ja...

Nestalo sa niekedy, že sa človek na pretekoch v lese stratil a museli ste ho hľadať?

Stáva sa to pravidelne. Buď sa ten človek nájde alebo ide po ňom pátracia skupina. Na pretekoch v Rožňave pred dvoma rokmi už bola vyhlásená záchranná brigáda, t. z. hasiči, policajti, záchranné psy, ale pán sa, našťastie, objavil. Bol to starší, asi 80-ročný pretekár. Mal pocit, že je skúsený „orienťák“, zbalil mapu a vybral sa po chodníku iným smerom, ako mal.

Ako vyzerá príprava?

Najlepšia príprava je behať v lese. Človek sa s tým musí zžiť. Sú tam vedúci klubov, ktorí učia decká aj dospelých čítať mapy, orientovať sa v teréne. V zime je tréningová príprava. Behá sa v telocvični, posilňuje sa. Pre deti sa vymýšľajú hry, do ktorých sa pridávajú prvky orientácie a mapovej prípravy.

Aké postavenie mal orientačný beh na Slovensku a vo Zvolene, keď ste začínali a dnes?

Na Slovensku je aktuálne vyše 800 bežcov, sme v Slovenskom zväze orientačných športov, patríme aj pod olympijský výbor. Pomaly nám rastie základňa. Vo Zvolene bol klub na vysokej škole, ale to padlo, ľudia sa rozpŕchli, vyrástli. Tento rok chceme orientačný beh opäť rozbehnúť. Je to pekný šport, človek vidí veľa vecí, ktoré by bežne v lese nevidel, mimo trás chodníkov.

Vravíte, že motiváciou môže byť aj príroda samotná. Má človek čas si ju užiť, kým beží?

Počas behu si ju môžete užiť, ale vrcholoví športovci si ju, samozrejme, až tak neužívajú. Sú rôzne kategórie: kondičné, rekreačné, elitné... Pre rodiny s deťmi sa robia nenáročné kategórie, spoločne si prejdú nejakú jednoduchšiu trasu, ktorá ich vedie po cestičkách, po líniách medzi listnatým a ihličnatým lesom, prípadne sa robia fáborkové trate vyznačené stužkami. Beží sa s mapou v ruke, aby si to vedeli odkontrolovať, aby sa učili čítať mapu.

Ako sa určuje náročnosť behu, nakoľko je podmienená aj vzdialenosťou, aj prevýšením?

orientačný beh.jpgČo sa týka orientačných športov, je určený víťazný čas, napr. v elitnej kategórii mužov od 21 do 35 rokov je to 90 min na dlhej trati. Podľa toho sa percentuálne určuje čas ďalších kategórií. Je to určené náročnosťou terénu, takže napr. nad Malachovom je náročná horská mapa, tam môže byť trať dĺžky pre elitných bežcov napr. 12 km, ale Záhorie, kam ideme teraz a kde je rovinatý, ľahko čitateľný povrch, môže mať trať cca 19 km.

Čo ponúka okolie Zvolena, aké trate?

Ani nie trate, skôr mapy pre orientačné športy. Zatiaľ sú tu staršie mapy, ktoré by sme chceli postupne obnoviť, ak sa nám podarí získať peniaze. Vyhľadáme aj nové terény. Dobre zmapované je napr. okolie Banskej Bystrice. V roku 2017 sa tam konali majstrovstvá Európy v doraste.

Koľko je vás aktuálne v klube Viatoris?

Sme siedmi, behu sa momentálne aktívne venujú piati. Ingrid Stančíková sa napr. venuje orientačnému behu na lyžiach, minulý rok získala zlatú medailu v kategórii nad 45 rokov. Ja som získal minulý rok v kategórii M40- na strednej trati striebro. Máme jedného mladého chalana, ktorého to chytilo, ale ide na strednú školu, takže uvidíme, či sa tomu bude venovať aj ďalej. Tento šport je aj o zábave. Stretávate ľudí, s ktorými sa dá porozprávať aj o pretekoch. Je jedno, či ste „eliťák“ alebo rekreačný bežec, po pretekoch sa medzi sebou bežne bavíte o výbere postupov na trati a radíte si, čo do budúcna urobiť lepšie.

Beh je vo všeobecnosti v súčasnosti veľmi populárny šport. Je možné preorientovať sa z bežca na orientačného bežca? Je to bežné?

Orientačný beh je trošku náročnejší, koordinuje bežecké schopnosti a zároveň núti človeka používať rozum. Výsledkom tejto kombinácie je výsledok v cieli. Ľudia dnes možno potrebujú skôr vyvetrať hlavu, takže chodia hladké behy. V lese sa dá prejsť miestami, ktoré sa bežne nevidia. To je spolu s príjemnou atmosférou na pretekoch výhoda.

Tento rok máte za sebou dva preteky. Čo ešte plánujete?

Zatiaľ sme zorganizovali dva orientačné labyrinty pre decká aj pre dospelých, podľa stupňov náročností. Dokážu sa tam zamotať aj dospelí, je to zábava. 18. mája chystáme akciu na Námestí SNP pri príležitosti Svetového dňa orientačných športov. Tam bude možnosť absolvovať labyrint, ale aj šprint na malej mape v rámci námestia, kde si budú môcť tento šport odskúšať. Naším najväčším podujatím tento rok budú majstrovstvá Slovenska v šprinte a Knock Out v šprinte v októbri na sídlisku Zvolen-Západ. Zúčastní sa viac ako 400 pretekárov zo Slovenska, dúfame, že aj zo zahraničia. Popritom bude súťaž v presnej orientácii. Ide o podujatie, ktorého sa môžu zúčastniť aj hendikepovaní, aj ľudia na vozíku. Cieľom je dobre prečítať mapu, kde je aká kontrola umiestnená. Minulý rok som pomáhal na podobnom podujatí v Devíne a na Záhorí (majstrovstvá Európy) a boli tam aj vozíčkari, ktorým sme pomáhali prejsť po mäkkom  lesnom podklade napríklad po kobercoch.

Sú nejaké preteky, ktorých sa obzvlášť radi zúčastňujete?

Každoročne je to spomínaná Silická planina pri Rožňave alebo tento rok budeme na Plešiveckej planine okolo Rožňavy. Je to krasové územie s množstvom závrtov, prepadliskami vo vápencovom podloží, kde sa človek dokáže stratiť, ale môže vidieť pekné miesta.

Kde vás môžu nájsť záujemcovia o orientačný beh?

Máme stránku na FB Viatoris Zvolen, pripravujeme web. Tento rok sa snažíme každý mesiac robiť orientačný labyrint. Najbližšie 18. 5. na námestí. Aj tam nás môžu záujemcovia osloviť.

Je to vekovo obmedzené?

Nie. Ľudia chodia aj s troj, štvorročnými deťmi, ktoré sa postupne učia orientovať. V kategórii do 10 rokov sú pre začiatočníkov kategórie rodiny s deťmi, od 10 rokov sú už samostatné trate a človek potom môže pretekať až do smrti. Náborové trate sú bez obmedzenia veku. Budúci rok budú napr. majstrovstvá sveta veteránov v Košiciach a počul som, že v niektorých kategóriách sa očakáva, že sa na štart postaví okolo 500 pretekárov.

-eh-


 
 


Úvodná stránka