Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Ulicami mesta: Ľudmila PodjavorinskáVytlačiť
 

Ľudmilu Podjavorinskú mnohí poznajú nielen ako prozaičku a poetku, ale hlavne ako zakladateľku modernej detskej literatúry na Slovensku. Aj zvolenský Zlatý potok sa pýši ulicou pomenovanou práve po tejto významnej slovenskej spisovateľke.

7_Ulicami mesta Ludmila Podjavorinská.jpgĽudmila sa narodila ako ôsme z desiatich detí učiteľskej rodiny Karola a Márie Riznerovcov v dedinke Bzince pod Javorinou. Keďže sa je otec živil ako učiteľ, dostalo sa Ľudmile aspoň základného vzdelania, ale obzory si rozširovala aj z vlastnej iniciatívy. Svedčí o tom fakt, že ako dvanásťročná už mala prečítanú celú vtedajšiu slovenskú literatúru.

Písaniu sa začala venovať vo svojich pätnástich rokoch, keď jej v peštianskych Slovenských novinách uverejnili Tureckú svadbu a o rok neskôr tiež črtu Na štedrý večer. Pod svoje diela sa spisovateľka podpisovala rôznymi pseudonymami, ako napríklad Ružodolská, Nechtík, Božena, Nevädza, Podjavorský, Sojka či  Teta Ľudmila.

Podjavorinská začínala vydávaním básní, no už čoskoro sa rozhodla venovať i próze. Vo svojich dielach zobrazovala trpké osudy obyčajných ľudí, no tiež hlboko nazrela do ľudských duší. Vo svojich dielach z vidieckeho a malomestského prostredia opísala s kritickým nadhľadom každodenné rodinné starosti. I keď v začiatkoch literárnej kariéry využívala často komickosť postáv i situačnú komiku, neskôr vyostrila konflikty, či už sociálne , alebo etické.

Bola prvou ženou – poetkou, ktorá vydala svoje básne knižne. Jej básne sú plné sentimentálnych snov, clivoty zo samoty, ale aj reálnych túžob po ľudskom šťastí. Veršované poviedky sú kritikou meštianskej spoločnosti a jej morálky.

-luh- wikipedia -


 
 


Úvodná stránka