Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Maratónska pýcha Zvolena Ján Hazucha: „Za moje úspechy môže aj šťastie.“Vytlačiť
 

Ako jediný na svete vyhral vo svojej kategórii všetkých šesť maratónov svetovej série World Marathon Majors. Taktiež sa ako jediný Slovák zúčastnil všetkých 46. ročníkov Bielej stopy a dodnes zabehol 112 maratónov. Na svoje úspechy sa však pozerá s pokorou a vraví, že do veľkej miery za nich môže aj šťastie. Zvolenský bežec Ján Hazucha (75) má energie na rozdávanie a ani náhodou sa nechystá do „bežeckého dôchodku“.  

  • Vo svojej kategórii ste vyhrali všetky prestížne maratóny seriálu World Marathon Majors (v Berlíne, Bostone, New Yorku, Chicagu a Tokiu aj v Londýne). Aký je to pre vás pocit?

Samozrejme, som rád, že sa to podarilo a cením si to. Niekedy v minulosti som ani nepomyslel na to, že by som sa dostal na také prestížne maratóny a nie to, že budem prvý vo svojej kategórii. Po treťom maratóne som si začal uvedomovať, že by som sa mal zúčastniť všetkých súťaží a pred posledným londýnskym kolom to už bolo dramatické. Všetci tu vo Zvolene mi fandili a priali mi to. Veľa to pre mňa znamená, lebo doteraz sériu zvládlo len šesť slovenských bežcov, aktuálne je nás 11, aj keď po svete už tisícky.

8_Rozhovor Ján Hazucha na newyorskom maratóne.jpg

  • Ktorý maratón série bol pre vás najťažší a ktorý ste si naopak najviac užili?

Najväčší problém bol s Tokiom. Už keď som bežal začiatkom októbra Chicago, prejavilo sa mi dlhotrvajúce zranenie na ľavom chodidle, ktoré si vyžaduje liečbu a pokoj. Po maratóne som od Vianoc bežkoval, udržoval som sa vo forme, ale aj tak som do konca januára nemohol poriadne behávať. Stále som nevedel, či nakoniec pôjdem do Tokia v závislosti na tom, aby som sa ešte viac nezranil a mohol ísť bežať do Londýna. Nakoniec som sa na poslednú chvíľu rozhodol, že pôjdem. Dva týždne pred maratónom. Takže sme narýchlo objednávali letenky, hotel a všetko ostatné. Nemal som dobre natrénované a teda som bežal v pomalšom tempe. Navyše bolo veľmi zlé počasie, celý čas pršalo a bola zima. Bežal som v tréningových mäkších topánkach, ktoré však boli ťažšie. Nakoniec som však dobehol a na moje prekvapenie nebol nikto rýchlejší. Bežec za mnou bol pomalší o 8 minút, takže som mal určite aj šťastie. 8_Preteky v Tokiu boli náročné.jpg

  • Ako sa vyrovnávate s takýmito problémami pri behu?

V Tokiu to bol 111. a v Londýne môj 112. maratón. Preto už presne viem odhadnúť svoje schopnosti a možnosti a to je veľmi dôležité. Vedel som, že kondíciu som si ako-tak udržal, ale nemal som na vyššie tempo. Išiel som na to, na čo som mal a s pokorou som svoj stav prijal. Nechcel som si náročky zhoršovať svoj zdravotný stav, takže bolo naozaj najdôležitejšie ísť v rámci svojich možností.

  • Dosiahli ste veľké úspechy. Čo je podľa vás ich základom?

Celé sa to podľa mňa odvíja od toho, čo človek robí v detstve, mladosti, ako prežije celý svoj život, nielen niekoľko kľúčových momentov. Ja pochádzam z dediny, z Lieskovca. Môj otec zas z lazov na Látkach. Všetci moji predkovia celý život od rána do noci tvrdo pracovali po poliach a po kopcoch. Tú vytrvalosť som po nich určite zdedil aj geneticky. S deťmi sme vždy behávali po lúkach, hrali futbal a žili sme aktívne, takže pohyb bol vždy súčasťou môjho života. Vybudoval som si vytrvalosť a kondíciu už v mladosti , tú som si udržiaval doteraz. A základom maratónskeho behu je samotná vytrvalosť.

  • Beh však nie je jediný šport, ktorému sa venujete. Máte za sebou krásnu kariéru aj ako horolezec. Ako ste sa k nemu dostali?

Keď som bol na vysokej škole v Bratislave, chodili sme na turistiku a presne v tom čase začalo byť horolezectvo v spoločnosti populárnejšie, horolezci dosahovali úspechy a viac sa o nich hovorilo. Mňa zrazu prestalo baviť chodiť len po chodníkoch a chcel som viac. Prihlásil som sa do horolezeckého oddielu a lezeniu som sa začal vážne venovať. Aktívne som sa horolezecky činil aj po návrate do Zvolena, obnovil som horolezecký oddiel na telovýchovnej jednote Slávia a neustále sme sa zlepšovali. Bol som aj v štátnej reprezentácií, liezol som v Tatrách, Alpách, na Kaukaze, na Pamíre. Himaláje mi síce nevyšli, ale s ostatnými výkonmi som veľmi spokojný.

  • Okrem športových úspechov ste výrazne prispeli aj k výstavbe mesta, pracovali ste ako vedúci projektant pre statiku. Ako ste sa vyrovnávali s takou zodpovednosťou?

Obrovská výstavba, ktorá prebiehala v rokoch môjho pôsobenia, znamenala pre mňa naozaj veľkú zodpovednosť. Musel som sa venovať vážnej práci aj rodine s deťmi , a preto som v jednom období aj poľavil v behu, ale v behoch na lyžiach som neprestal. 

ny (3).jpg

  • Už vtedy ste sa začali zúčastňovať pretekov Biela stopa SNP. Je pravda, že ste dodnes nevynechali ani jediný ročník?

Presne tak. Ako jediný na Slovensku som sa zúčastnil všetkých 46 ročníkov. Preteky v dĺžke asi 55 kilometrov začínali na Krahuliach a pokračovali cez Kremnické pohoria do Banskej Bystrice. Asi po 2 – 3 prvých ročníkoch sa ho zúčastňovalo vyše 5 tisíc ľudí, takže to boli na tú dobu dobré výkony. Neskôr sa do toho zapojila aj celá moja rodina, manželka aj synovia. Dnes je z toho naša rodinná tradícia.

  • Vráťme sa však k maratónom. Kde najradšej trénujete?

Najradšej trénujem v prírode v okolí Zvolena – Baková jama, Sliač, Bieň či Pustý hrad. Ale momentálne trénujem aj na školskom dvore V. základnej školy, kde je nová pružná tartanová atletická dráha vhodná na moje behanie po zranení. Síce je dlhá len 200 m, ale nevadí mi to. Dávam si päť kôl do jednej strany, päť opačne a takto dookola.

  • Aké sú vaše ďalšie športové méty?

Nad tým som ešte nerozmýšľal. Keď som sa snažil o veľkú šestku, veľmi ma to motivovalo, ale momentálne by som si chcel hlavne udržať pevné zdravie, kondíciu, pretože beh mi prospieva. A tiež behávať naše klasické maratóny – Rajecký, Košický a Pražský maratón. Ešte si totiž myslím, že maratóny ubehnúť dokážem a mám na to. Teraz si ich však budem vyberať podľa toho, aby som si neužil len beh, ale aj všetko okolo toho. S manželkou by sme radi videli pekné miesta a trochu popri behu aj relaxovali a niečo nové spoznali. 

-luh-


 
 


Úvodná stránka