Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Kostolná veža otvára svoje brány Vytlačiť
 

Hneď po otvorení dverí pocítite závan histórie. Točité schodisko vás pozýva vystúpiť až na samý vrchol veže. A potom sa pred vami otvorí mesto z celkom novej perspektívy. Vitajte v novootvorenej veži kostola Svätej Alžbety vo Zvolene. 

DSC09008.jpgVeža rímskokatolíckeho kostola bola viac ako 100 rokov neprístupná pre verejnosť. Z iniciatívy Jána Čierneho, s dohľadom arch. Pavla Pavelku a podporou Mesta Zvolen sa v roku 2017 zahájila jej kompletná rekonštrukcia. Cieľom tohto projektu bolo jej sprístupnenie pre obyvateľov, ale i návštevníkov mesta. „Rekonštrukciou veže sme chceli urobiť ďalší krok k zatraktívneniu Zvolena a zaujatiu jeho potenciálnych návštevníkov. Ide o národnú pamiatku mimoriadneho významu, ktorej chceme venovať náležitú pozornosť,“ vyjadrila sa primátorka Lenka Balkovičová. Na rekonštrukciu bola vyhlásená verejná zbierka, výťažok by však nestačil, ak by ju nepodporilo mesto sumou takmer 58 tisíc eur.

„Vnútro veže bolo v dezolátnom stave. V rámci rekonštrukčných prác bolo opravených všetkých kamenných 75 schodov vedúcich na vyhliadku. Popukané  a zodraté stupne museli byť  doslova „zdrôtované“ nerezovou  oceľou. Opravených bolo aj ďalších 23 drevených schodov. Zachoval sa ich pôvodný vzhľad a dnes po nich môžeme stúpať bezpečne. Na balkóne majstri vymenili zábradlie. Muselo byť umeleckými kováčmi vyrobené tak, aby sa zachoval jeho pôvodný vzhľad. Samozrejmosťou bolo jeho zvýšenie a to dokonca nad rámec bezpečnostných usmernení. Na ochodzi veže sa urobila nová podlaha, zväčšil sa vstup do veže, vyrobili nové dvere a nový kríž, ktorý dnes zdobí samotný jej vrchol, a to spomínam len najdôležitejšie práce,“ priblížil vedúci projektu rekonštrukcie veže Ján Čierny.  

Veža (4).jpgVeža bola turistom prvýkrát sprístupnená počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva v roku 2016. Vtedy mala vyhliadka veľký úspech. V dnešných dňoch svoje brány otvára opäť. Dúfajme, že už natrvalo.

Pohľad na mesto z výšky viac ako 20 metrov očarí

Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka. Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244-1250. Kostol je pýchou najväčšieho námestia na Slovensku a dominuje mu majestátna baroková veža s výškou 49 metrov. Na južnej strane kostola je kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, ktorú dal na zbúranisku pôvodnej kaplnky v roku 1650 postaviť zvolenský mešťan Ján Ebecký.

„Veža kostola má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov je vo výške 21,5 metra nádherný výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier,“ približuje riaditeľka Zvolenského kultúrneho centra Juliana Kochlicová Ištóková. 

Nové náklady s každým ďalším schodom

V máji roku 2017 bolo na rekonštrukciu veže Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety zastupiteľstvom mesta  Zvolen schválených prvých 20 tisíc eur z rozpočtu. Po začatí rekonštrukčných prác sa objavili veľké komplikácie s opravou kamenných schodov vedúcich do veže. „Išlo o mimoriadne nákladnú záležitosť. Najväčší šok sme zažili po odstránení drevených obkladov, pod ktorými sa objavili popraskané a značne zdevastované kamenné schody. Predstavte si, koľko nôh po nich muselo prejsť, aby došlo k vychodeniu z pôvodných dvadsiatich na obyčajné dva centimetre,“ hovorí Ján Čierny, iniciátor sprístupnenia veže.

Veža (3).jpg

Kým pôvodná kalkulácia ceny na ich opravu rátala s investíciou zhruba 100 eur na opravu jedného schodu, po zistení skutočného stavu sa náklad zvýšil na 400 eur. Mestské zastupiteľstvo preto na základe nových skutočností uvoľnilo ďalšie finančné prostriedky. 

Veža (2).jpgOprava schodov bola hotovou alchýmiou

„Vnútri každého schodu je približne 25 hákov, ktoré spájajú originálny schod a nový plastbetón. Zaschnutie centimetrovej vrstvy plastbetónu trvalo približne 4 až 5 hodín. A do niektorých schodov sme potrebovali doplniť aj 20 centimetrov hmoty. Predstavte si teda, koľko sa musí človek s každým jedným schodom vyhrať,“ usmieva sa majster Kamil Dymo, ktorý na veži pracuje väčšinou sám už od samotného začiatku prác. Keďže priestoru tu nie je nazvyš, schody bolo možné prerábať len po troch kusoch. S opravami majster začal odspodu a postupne pokračoval stále vyššie.

Z financií schválených mestom sa okrem schodov financovala aj výmena zábradlia na balkóne, ktoré muselo byť podľa predpisu navýšené. „Norma je 120 cm, my sme sa poistili a zábradlie zvýšili z pôvodných 95 cm na 130 cm,“ vysvetľuje Čierny. Ide o presnú kópiu pôvodného zábradlia od umeleckých kováčov.

Kostol sv. Alžbety však potrápili aj iné nevyhnutné investície. „Museli sme vymeniť kríž na veži, ktorý bol veľmi skorodovaný a poškodený,“ dodáva Čierny. Originálny kríž pochádzal z roku 1901 a vo veži bude vystavený ako exponát  pre návštevníkov.

Srdcom veže je však nepochybne zvonica, kde boli  pôvodne  štyri zvony.  V roku 1916 tri z nich demontovali  a použili na vojnové účely. Dodnes sa zachoval jediný, vyrobený v roku 1822. Váži asi 2,5 tony a ešte dnes sú na ňom čitateľné starobylé nápisy.

Zaujímavosti

  • V roku 1709 veža katolíckeho kostola horela. Podpálili ju spoločne s niekoľkými meštianskymi domami ustupujúce kurucké vojská.
  • Jeden zrekonštruovaný schod do veže unesie bez problémov troch zdatných mužov a náklady na jeho rekonštrukciu boli približne 400 eur.
  • Starobylý zvon vo veži pochádza z roku 1822. Neskôrpukol a bol opravený zvonolejármi v roku 1859. Zvon váži asi 2,5 t.
  • Na spevnenie schodov sa minulo asi 800 m oceľových drôtov
  • Zvolen mal v minulosti 3 kostolné veže. Kalvínsky kostol s vežou, poškodený bombardovaním, bol ale v roku 1946 zbúraný.
  • Najvyššia kostolná veža na svete meria 173 m. Patrí metodistickému kostolu v Chicagu.

 


 
 


Úvodná stránka