Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Konferencia pre mladých vo Zvolene po vzore FínskaVytlačiť
 

Koncom júna sa na záverečnej konferencii na Mestskom úrade zišli ľudia, ktorí sa podieľali na spoločnom projekte podpory mladých s názvom Záruky pre mladých ľudí na lokálnej úrovni.

Ich aktivity boli výsledkom prepojenia odborníkov z rôznych oblastí, ktorí sa počas troch rokov pravidelne stretávali a navrhovali riešenia konkrétnych tém alebo testovanie aktivít.

I61A0817.jpg

Na úvod konferencie sme si vypočuli, ako fungujú „záruky pre mladých“ v meste Turku vo Fínsku, s ktorým mal zvolenský projekt možnosť spolupracovať a získať cenné inšpirácie i príklady skúseností. Ďalší program už patril ľuďom z rôznych oblastí prezentujúcich spoločné aktivity, ktoré sa vďaka projektu a predovšetkým aktívnym ľuďom, podarilo uskutočniť.

DSCF9928.jpgRiaditeľka SPŠ Dopravnej Romana Trnková so svojimi študentmi predstavila benefity, ktoré im prinieslo zapojenie študentov do neformálnych vzdelávacích workshopov o marketingu s lektorom Jarom Dodokom, konzultantky a školiteľky Viera Hincová a Vladimíra Prokajová (A Centrum, OZ Hans) zas porozprávali o tom, ako prebiehali školenia o inkluzívnych zručnostiach pre pedagógov a odborných pracovníkov a koordinátori podporného centra pre mladých s názvom Konekt vo Zvolene, Alena Trnková a Martin Tóčik, predstavili príbeh centra, doterajšie skúsenosti a misiu fungovania v meste.

Centrum Konekt je určené mladým ľuďom a tiež všetkým pracovníkom s mladými ľuďmi, ktorí priestory využívajú na vzdelávacie aktivity a stretávanie. Pre Konekt Mesto Zvolen poskytlo bezodplatne priestory a pri jeho otvorení aktívne pomáhali aj zamestnanci mesta.  Počas 5 mesiacov fungovania sa v priestoroch Konektu uskutočnilo viac ako 50 podujatí s viac ako 320 návštevníkmi.

I61A0852.jpg

Konferencia vyústila v panelovú diskusiu, v ktorej zástupcovia rôznych dôležitých inštitúcií a organizácií hovorili o tom, ako by sme mohli pokračovať v napĺňaní vízie Záruk pre mladých ľudí vo zvolenskom regióne. Hlavným zámerom projektu bolo, aby všetci mladí ľudia vo zvolenskom regióne do 29 rokov našli dobré pracovné uplatnenie a aby im na ich ceste za štúdiom, prácou alebo sebarealizáciou bola poskytnutá podpora, ktorú potrebujú. Projekt iniciovala Nezisková organizácia Epic v spolupráci s Mestom Zvolen a fínskym Mestom Turku. Projekt „Záruky pre mladých ľudí na lokálnej úrovni“ bol podporený z programu Erasmus+ Európskej komisie.

Ela Klementová, hlavná organizátorka konferencie


 
 


Úvodná stránka