Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Nová výskumná sezóna na Pustom hrade spustená!Vytlačiť
 

S letom Pustý hrad ožíva. Nie je to len zvýšeným záujmom turistov, ale tiež výskumníkmi, ktorí prichádzajú pokračovať vo výskume tam, kde minulý rok skončili. V júni na Pustom hrade odštartovala s podporou mesta Zvolen už 28. pracovná sezóna. Bude plná práce, čistenia, opráv, ale dúfajme, že aj nových objavov.

3_Pustý hrad (2).JPG

Rozsiahly výskum na hrade financuje už od roku 1992 samospráva a jedenásť rokov ho vedie skúsený archeológ Ján Beljak. Túto sezónu bude mať so svojím tímom opäť plné ruky práce. „Do konca októbra plánujeme zrealizovať obnovu západnej línie opevnenia vežou Dolného hradu a hlavnou vstupnou bránou. Na Hornom hrade plánujeme opraviť murivá severnej línie opevnenia tzv. Dončovho hradu, ktoré po tejto zime vykazujú statické poruchy a ohrozujú návštevníkov,“ vysvetľuje Beljak.  

Práce prebiehajú za finančnej podpory programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Finančná podpora poskytne mzdy dvadsiatim pracovníkom z Európskeho sociálneho fondu. Aktuálne už upravujú koruny murív južnej línie opevnenia a tzv. spojovacieho múru ílovitou hlinou a kosia areál Dolného hradu,“ objasňuje archeológ.

3_Pustý hrad.jpg

V júni a začiatkom júla bude výskum Archeologického ústavu SAV a Katedry archeológie UKF prebiehať na Dolnom hrade. Súvisieť by mal s obnovou jeho západnej hradby. „Skúmať sa bude priebeh západnej línie a časti priľahlého nádvoria. Preskúmame aj centrálnu časť nádvoria Dolného hradu, kde je skládka zeminy z výskumu v roku 2014. Tá bude potrebná na úpravu koruny západnej hradby po jej sanácii. Overíme ňou tiež nálezy z neskorej doby kamennej, doby bronzovej a vrcholného stredoveku v tejto časti hradu,“ popisuje Ján Beljak. Od polovice júla sa výskum presunie na Horný hrad.

Leto na Pustom hrade

V rámci výskumu sa tradične uskutoční aj Medzinárodná letná škola archeológie. „Každoročne sa jej zúčastňujú desiatky študentov z celej strednej Európy a tohto roku to nebude inak,“ dopĺňa archeológ Beljak. Pri udržiavaní čistoty a poriadku na Pustom hrade pomáhajú aj dobrovoľníci z mesta Zvolen. Práve dobrovoľníckej brigáde pod záštitou primátorky Zvolena Lenky Balkovičovej patrila tretia júnová sobota. Dobrovoľníci počas nej vyčistili terén na Dolnom hrade od naviatych rastlín a opravovali turistické chodníky.

Brány Pustého hradu sú pre návštevníkov otvorené aj počas tohto leta. Zaujímavosťou pre deti aj pre dospelých je náučný chodník s dvadsiatimi tabuľami, ktorý sprevádza históriou objavovania tejto vzácnej pamiatky.    


 
 


Úvodná stránka