Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Akademický Zvolen prinesie radosť z ľudových piesní a tancovVytlačiť
 

Tento rok do mesta opäť zavíta domáci, ale aj zahraničný folklór v podobe festivalu Akademický Zvolen. Dynamické tance, bohaté kroje a radosť z tradícií si môžete v meste užiť od 9. do 11. júla.

„Tento rok sa medzinárodný festival vysokoškolských folklórnych súborov odohrá už po 24. raz. Za tie roky sa vypracoval natoľko, že patrí medzi vrcholné folklórne podujatia na Slovensku,“ hovorí Ľubica Benková, tlačová hovorkyňa Technickej univerzity vo Zvolene. Práve univerzita je hlavným organizátorom celého podujatia.

banner_800.png

Festival sa bude odohrávať súčasne v priestoroch Divadla J. G. Tajovského aj na Námestí SNP. „Účinkujúcich sme sa snažili rovnomerne rozdeliť tak, aby folklórom žilo naozaj celé mesto. Šesť súborov sa teda bude prezentovať v divadle a šesť na námestí. Vstup na akciu je v priebehu prvých dvoch dní pre verejnosť zdarma, lístky na záverečný galavečer sú dostupné v Informačnom centre na Starej radnici,“ vysvetľuje Benková.  

Akademický Zvolen obohacuje širokú letnú paletu kultúrnych akcií a je zároveň vhodne zakomponovaný do rámca let­ných festivalov, akými sú napríklad Myjava, Heľpa, Východná, Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve či Očovská folklórna hruda.

Prostredníctvom festivalu môžeme v našom meste srdečne privítať nielen domáce súbory reprezentujúce slovenský folklór, ako sú napríklad Borievka, Ekonóm, Hornád či domáca Poľana, ale taktiež tanečníkov, spevákov i hudobníkov z Litvy, Srbska či Španielska. Naši vysokoškolskí študenti tak získavajú jedinečnú príležitosť spoznávať život mladých ľudí v Európe, vymieňať si vzájomne cenné skúsenosti a nadväzovať nové priateľstvá.

Akademický Zvolen ako dlhoročná tradícia

„Festivalu sa zúčastňuje približne 450 účastníkov z radov vysokoškolskej mládeže z domova i zo sveta. Divákom a účastníkom budú aj tento rok prezentovať kultúrne prejavy úzko späté s identitou jednotlivých národov,“ dopĺňa Ľubica Benková.  

Poslaním festivalu nie je len rozvíjať pozitívny vzťah k národným tradíciám a podnecovať tvorivý elán vo vysokoškolských folklórnych súboroch, ale aj konfrontovať dosiahnuté výsledky vo folklórnej činnosti či spoznávať život a problémy mladých ľudí vo svete.

 

PROGRAM

9. 7. 2019             UTOROK

17:30 – 20:00                     I. Súťažný večer (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského)

(vstup zdarma)

19:30 – 21:30                     I. Festivalový večer na námestí (Námestie SNP)

10. 7. 2019          STREDA

17:30 – 20:00                     II. Súťažný večer (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského)

(vstup zdarma)

19:30 – 21:30                     II. Festivalový večer na námestí (Námestie SNP)

11. 7. 2019          ŠTVRTOK

14:30 – 16:30                     Krojovaný sprievod mestom (Námestie SNP)

17:30 – 19:30                     Galakoncert (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského)

(vstupenky: Informačné centrum mesta Zvolen, Nám. SNP 21/31, tel. 045/542 92 68,         vstupné 3 €)

18:30 – 20:30                     III. Festivalový večer (Námestie SNP)


 
 


Úvodná stránka