Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Plavkyne Zuzka Hrašková a Hanka Vasilová zo Zvolena: „Naším cieľom je olympiáda.“ Vytlačiť
 

Zvolenčanky Zuzana Hrašková (20) a Hana Vasilová (15) zažili za svoju plaveckú kariéru aj napriek ich nízkemu veku množstvo úspechov. Zuzka je v plutvovom plávaní majsterkou Európy, druhou vicemajsterkou sveta, päťnásobnou majsterkou Slovenska a drží päť slovenských rekordov. Jej nasledovníčka Hanka je druhá vicemajsterka Slovenska a skončila 4. už aj na svetovom pohári. Dievčatá nám prezradili, že obe ešte pred sebou majú dlhú cestu a vidia sa až na Letnej olympiáde 2024 vo Francúzsku.

8_Rozhovor H+Z.jpgDievčatá, stretávame sa práve v čase, keď ste sa vrátili z plaveckého sústredenia. Chodievate na tieto sústredenia rady?

Z: Sú to reprezentačné sústredenia, kde sme super partia a vždy sa na ne tešíme. Na tomto sústredení sme boli stále vo veľkom päťdesiatkovom bazéne, potom sme išli aj do vírivky, absolvovali sme masáže.  

H: Áno, tie boli super. Zo sústredení si vždy odnesieme aj nejaké nové zážitky.

Vaše plávanie nepozostáva len zo sústredení, ale taktiež z tréningov na plavárni i v telocvični, zo súťaží, psychickej prípravy. Ktorú časť máte z toho najradšej?

Z: Preteky! A hlavne ten dobrý pocit po nich. Navyše je to veľmi zaujímavé na svetových pretekoch, kde sa spoznáme aj s lepšími športovcami zo Slovenska, ale aj zo sveta. Sledujeme, ako sa kto správa, ako kto pláva.

Keď to teda porovnáme, akí sú plavci u nás a v zahraničí?

H: Napríklad Poliaci podľa mňa plávanie riešia úplne inak, ako my. Majú iné tréningy a hlavne omnoho lepšie podmienky. Sú zvyknutí na väčšie bazény a je to pre nich, dá sa povedať, samozrejmosť. Keď my Slováci uvidíme lepší bazén, sme z toho nadšení a je to pomaly zážitok.

Z: Súhlasím. Z Európy rozhodne vynikajú plavci a plavkyne z Maďarska. Aj u nich je to podľa mňa dané lepšími podmienkami – veď len v Budapešti majú päť plaveckých päťdesiatok. My na celom Slovensku máme dokopy tri.  

N8_Rozhovor Hanka.jpga súťažiach ste ale aj napriek horším podmienkam na tréning veľmi úspešné. Kam až by ste to chceli „doplávať“?

Z: Na olympiádu. Plutvové plávanie bude od roku 2024 aj olympijským športom, takže by som sa tam s ním chcela dostať. Čo sa týka bližších cieľov, za dva týždne mám majstrovstvá Európy v Grécku a na budúci rok mám naplánované nominačné preteky na Svetové hry. Ide o druhú najväčšiu súťaž hneď po olympiáde. Ak by som sa teda na pretekoch nominovala do najlepšej osmičky, mohla by som ísť aj na tieto svetové hry.

H: Ja na to idem skôr postupne a Zuzka je už, samozrejme, aj v tomto smere omnoho ďalej. Ja sa momentálne chcem dostať do finále na majstrovstvách sveta juniorov v Egypte a začať obsadzovať medailové priečky. A ak by sa to podarilo, olympiáda vo Francúzsku by bola mojim splneným tajným snom.  

Hani, dá sa povedať, že Zuzka je tvojím vzorom?

H: Samozrejme! Ona bola tým prvým človekom, ktorý mi otvoril oči a ukázal, že aj dievča z malého mesta, zo Zvolena, môže niečo dokázať a že sa to dá. Aj s horšími slovenskými podmienkami. Veľmi ma to motivovalo, keď som videla, že baba, ktorá býva kúsok od nás, má také úspechy. Ukázala mi tým, že žiadne výhovorky neplatia a keď človek niečo chce, môže uspieť.

Z: Mne sa naopak strašne páči, keď takéto niečo počujem a keď niečo, čo robím, motivuje aj ostatných.

8_Rozhovor Zuzka.jpgZuzi, kto je naopak tvojím vzorom?

Z: Michael Phelps, americký plavec a najlepší športovec na planéte. 22 olympijských zlatých medailí hovorí za všetko.

Čo vnímate ako svoj najväčší úspech?

Z: Moja prvá najväčšia výhra bola majsterka Európy. Plávala som dvestovku a mojou najväčšou súperkou bola Ruska Mária Patlasova. Najprv to vôbec nevyzeralo tak, že by som bola prvá. Ale po 150 metroch som začala obiehať a zrazu bola celá plaváreň na nohách, povzbudzovali ma. Ja som popravde ani neverila vlastným očiam, že som prvá. Tá energia na mieste bola neskutočná, ešte teraz mám zimomriavky, keď o tom rozprávam.

H: Je to pravda. Spoločne s celým Slovenskom sme Zuzku povzbudzovali najviac, ako sa dalo a z jej výhry sme sa neskutočne tešili. Ak by som mala hovoriť o svojom úspechu, bolo by to asi 4. miesto na svetovom pohári vo Francúzsku. Tam som si dokázala, že sa môžem priblížiť aj starším dievčatám a motivovalo ma to k tomu pokračovať ďalej a stále sa zlepšovať.

Obidve máte naozaj hektický život. Ako zvládate skĺbenie všetkých povinností?

Z: Je to o zvyku. Keď som trénovala vo Zvolene, mali sme plus-mínus 3 tréningy za týždeň a zdalo sa mi, že toho mám veľa. Na športovom gymnáziu v Trenčíne ale máme dva a niekedy dokonca až tri tréningy za deň. Ak sú navyše cez víkend preteky, mnoho voľného času nemáme.  Asi budem hovoriť za nás obe keď poviem, že prázdniny sa potom snažíme naozaj naplno využiť.

Čo by ste odkázali mladým ľuďom, ktorí sa tiež chcú stať úspešnými v športovej, alebo aj v inej oblasti?

Z: Odkázala by som im, že sa to dá. Človek na sebe síce musí neustále „makať“, ale výsledky potom stoja za to.

H: Presne tak. Netreba sa vzdávať, aj keď to niekedy dlhšie trvá, ale keď vydržíte, snaha prinesie svoje ovocie.


 
 


Úvodná stránka