Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Obedy v školách a škôlkach sú od septembra takmer zadarmo Vytlačiť
 

Zvolenská radnica zareagovala na možnosť čerpať dotácie štátu na stravovanie žiakov. Rodičia detí na prvom stupni základných škôl tak po novom nemusia za obedy platiť vôbec, pri druhom stupni predstavuje doplatok iba 3 centy na jeden obed. Rodičia päť a šesťročných detí alebo detí v hmotnej núdzi zaplatia v materskej škole za celodennú stravu iba 25 centov.

Ihneď po prijatí nového zákona, umožňujúceho samosprávam znížiť doplatky za stravné využitím peňazí zo štátu, pripravil odbor školstva v spolupráci s ekonomickým odborom kroky smerujúce k možnosti čerpať dotáciu zo štátu. „Cieľom bolo zabezpečiť, aby doplatky zvolenských rodín za školské stravovanie ich detí boli najnižšie, ako je to možné,“ uviedla Miriam Rašnerová z odboru školstva Mestského úradu vo Zvolene.

02_obedy.jpg

Mesto napokon požiadalo o dotáciu pre 6 základných a 11 materských škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Celkovo sa tak nižšie doplatky za stravné dotknú až  3 171 žiakov základných a 406 detí materských škôl.

Zníženie doplatku má pochopiteľne svoje pravidlá. Obed môže byť doplatený prostredníctvom dotácie len v prípade, ak sa žiak zúčastní vyučovania a zároveň odoberie obed. Mestský úrad tiež upozorňuje rodičov, aby dbali na dôsledné odhlasovanie obedov svojich detí v prípade ochorenia, alebo z iných dôvodov, nakoľko neodhlásený obed budú musieť uhradiť v plnej výške.

Mesto predpokladá, že celkový počet stravníkov na základných školách narastie o 753 detí. „Na tento nárast sa pochopiteľne jednotlivé školské jedálne museli pripraviť – po novom potrebujú nielen viac surovín na varenie, tanierov či príborov, bolo potrebné prijať aj nové kuchárky. K prvému septembru by však všetky školy mali byť pripravené na nové zmeny,“ uzavrela tému stravovania detí Rašnerová.


 
 


Úvodná stránka