Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Projekty

Pamiatková obnova a výskum veže na Dolnom hrade Pustého hradu vo Zvolene 2011Vytlačiť
 

V roku 2011 a začiatkom roka 2012 sa realizoval projekt Pamiatková obnova a výskum veže na Dolnom hrade Pustého hradu vo Zvolene 2011. V rámci projektu bola skúmaná južná a západná časť veže na Dolnom hrade Pustého hradu vo Zvolene.

 

Cieľom pamiatkovej obnovy veže na Dolnom hrade Pustého hradu je záchrana pôvodného muriva veže a jeho následná prezentácia ako torzálnej architektúry.

 

Obnova a výskum na Dolnom hrade Pustého hradu zahŕňali:
1. archeologický výskum v priestore západnej a južnej časti veže
2. prestrešenie odkrytých architektúr

 

Stavebným prácam na sanácii torza veže predchádza archeologický výskum a architektonicko-historické vyhodnotenie odkrytých múrov, čo umožňuje sanáciu zvyškov veže v čo najautentickejšej podobe. Aj v prípade západnej a časti južnej steny sa najskôr zrealizoval archeologický výskum. Nasledovalo podrobné vyhodnotenie odkrytej architektúry a následne zabezpečenie odkrytej architektúry pred poveternostnými vplyvmi. Všetko to slúži ako príprava na komplexnú stavebnú stabilizáciu.

 

 

 

Odkryté časti západnej a južnej steny muriva veže sa zastrešili kvalitnou drevenou ochrannou konštrukciou. Na túto ochrannú stavbu poskytlo finančné prostriedky Ministerstvo kultúry SR vo forme dotácie z programu Obnovme si svoj dom.

Prestrešenie bude murivo chrániť do doby ukončenia výskumu v tejto časti stavby. Neskôr bude slúžiť aj na ochranu už zakonzervovanej koruny muriva počas jeho stavebnej stabilizácie.

 

Výsledky archeologického výskumu i pamiatkovej obnovy a veľa iných informácií nájdete na internetovej  stránke http://pustyhrad.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: J. Beljak


 
 


Úvodná stránka